[Home Page]

Plánujete dovolenou?

Naplánujte si optimální trasu své dovolené - na internetu nebo s využitím komerčního softwaru.

SW k plánování tras hledá optimální trasu mezi dvěma místy, přitom ještě musí vzít v úvahu další požadavky zadané uživatelem. Existuje již poměrně široká nabídka takových SW produktů s mnoha vlastnostmi, přizpůsobenými nejrůznějším nárokům.

Komerčně dostupný software k plánování tras je dostupný již delší dobu a je zaměřen především pro potřeby automobilistů.

Celosvětově nejúspěšnějším softwarem pro osobní použití je zřejmě AutoRoute 2002 Microsoftu, který ale českou pobočkou Microsoftu není podporován. Důvod je docela prozaický. Pro území celé České republiky ještě nejsou dostupné detailní geografické údaje měst, které by šly až na úroveň geokódování jednotlivých adresních bodů. Neboli, při hledání trasy v ČR můžete zvolit obec (město), ale ne už ulici, natož číslo popisné, resp. orientační.

Přesto u nás existuje několik firem, které se zabývají na celém území republiky sběrem a/nebo využitím údajů, které slouží podobným účelům. Patří k nim především Agentura Manon, CEDA, Geodézie ČS, Multimedia Computer, PJsoft. Z nich především PJsoft je určitě nejznámější, především svou InfoMapou Prahy a Automapou Evropy, která je jediným českým produktem, který patří mezi software k plánování tras na území celé Evropy. Neobsahuje ovšem uliční plány měst, včetně adresních bodů, jak tomu je u AutoRoute 2002 pro většinu zemí EU.

Také na internetu naleznete služby, které umožňují naplánovat trasu třeba rodinného výletu nebo dovolené. Přístup k nim je obvykle bezplatný.

Existují služby, které jsou poskytovány jen na lokální úrovni pro území jedné země. Mezi nejlepší patří nabídka britského Royal Automobile Club na internetovém serveru www.rac.co.uk. Výsledkem vyhledání optimální trasy je podrobný itinerář celé cesty.

Poskytování služeb spojených s plánováním optimální trasy na internetu se věnují společnosti, které mají co do činění s automobilismem. Jsou to prodejci pohonných hmot, výrobci automobilů, automobilových součástí, např. pneumatik, automotokluby apod.

Mezi hodně využívané služby patří GeoStar, internetový plánovač tras známého prodejce pohonných hmot Shell, na adrese www.shellgeostar.com. Na tomto serveru můžete plánovat trasy po celé Evropě. Vedle detailního itineráře cesty a interaktivních map si můžete na trase zajistit ubytování v hotelu, naplánovat optimální tankování vozidla, nebo zjistit turistické informace o regionu, kterým hodláte projíždět. Pokud se na stránky plánovače tras Shellu podíváte, dáte mi za pravdu, že se Shell možná až příliš zaměřil na komerční možnosti využití svého serveru.

Podobné možnosti nabízí také Michelin na serveru www.michelin-travel.com. Pokud vám vyhovuje někdy až přílišná německá důkladnost, můžete taky využít server www.easytour.dr-staedtler.de, který je zaměřen především na území Německa, ale přesto pokrývá celé území Evropy s výjimkou Kanárských ostrovů.

Budete-li chtít vedle plánování trasy použít také její kontrolu během cesty, musíte už sáhnout po přístrojích GPS, což vzhledem k finančním výdajům přesahujícím 10 000 Kč předpokládá opravdu vážný zájem a vhodnou volbu.

Linky na webu:

Ivo Lindovský
Převzato z časopisu GEOinformace,
http://www.geoinformace.cz

vyvěšeno: 8. července 2002


Z časopisu Zeměměřič č. 6+7/2002
[Server] [Kartografie] [GIS] [Pošta]