[pošta]             Pátý sjezd ČSGK


    PRAHA (21.2.1998)
Téměř šedesát členů ČSGK se příchodem do největšího sálu v Klubu techniků na Novotného lávce stalo delegáty v pořadí pátého sjezdu Českého svazu geodetů a kartografů. Sál delegáty pojal, včetně hostů, kterých přišlo tolik, že na čtyři delegáty vycházel jeden host.
    "První sjezd byl ve velkém sále Domu kovoprůmyslu. Sjezd doprovázela technická výstava a k obědu jsme dostali řízek. Popáté už stačila ke sjezdovému jednání větší místnost a k obědu jsme okusovali dvě tatranky a popíjeli pitíčko,“ glosoval svazové sezení jeden z přítomných delegátů. Upřímně řečeno, většině členů Svazu snad o řízek ani tak nešlo, ale i ty tatranky ukázaly na krizi, do které se dostaly téměř všechny spolky u nás. Proč by tedy geodeti měli být výjimkou? Předseda Svazu Petr Polák krizi ostatně v úvodním hlavním referátu naznačil, když stručně zhodnotil události mezi sjezdy, a když se zmiňoval o budoucnosti, zůstal na zemi. Po přednesené zprávě revizní komise, kterou sjezd schválil, místopředseda Svazu Oldřich Bětík upozornil na poměry ve Svazu, které jej dovedly k rozhodnutí, že se vzdal všech svých funkcí. Názorové rozepře funkcionářů se bohužel na sjezdu nevyřešily a nakonec nedošlo ani ke změně názvu svazu, který kartografy sdružuje skutečně jen slovně tím, že je ve svém názvu uvádí. Je zajímavé, že význam činnosti Svazu pravidelně podpoří svou přítomností představitelé rezortu ČÚZK, jehož předseda Jiří Šíma k delegátům krátce promluvil i v roce 1998. Ze sjezdových hostů se trochu více, ale zato zajímavě, rozhovořil jen ředitel odboru ČÚZK Lumír Nedvídek. Jeho stručná výkladová informace o tom, co se všechno objeví v novele katastrální vyhlášky, zaujala samostatně pracující zeměměřiče.
    Koho má vlastně Svaz sdružovat, jsme se zeptali o přestávce. Mimo mikrofon v sále nám Lumír Nedvídek řekl, že se zapomíná na odborníky z KÚ. "Proč by členy Svazu nemohli být například i právníci? To jsou lidé, kteří nejsou zeměměřiči, ale mají mnoho společného s tímto oborem,“ soudí Lumír Nedvídek. Nové orgány Svazu mají tedy o čem přemýšlet.
    Do nových orgánů byli zvoleni (podle abecedy): Václav Čada (Plzeň), Jiří Čálek (Praha), Ladislav Češka (Nepomuk), Pavel Hánek (Praha), Jaroslav Jílek (Plzeň), Petr Polák (Praha), Jaromír Procházka (Praha), Miroslav Roule (Praha), Helena Ryšková (Brno), Ladislav Skládal (Praha), Václav Slaboch (Praha), Otakar Trumm (Hradec Králové), Josef Vitásek (Brno). Členy revizní komise se stali: Vladimír Čerbačevský (Praha), Ivo Janoušek (Praha), Václav Šanda (Praha), Zdenka Šulcová (Olomouc) a Zdeněk Novák (Praha). Předsedou Svazu byl zvolen Petr Polák, místopředsedou Otakar Trumm. Předsedou revizní komise se stal Václav Šanda. O dalších postech rady se rozhodne později.

(Petr Skála)


Z časopisu Zeměměřič č. 3+4/98         [obor]     [Na úvodní stránku]