[Home Page]            

Desatero správného zacházení s disketami

  1. Nikdy nenechávejte disketu delší dobu v počítači. Informace z diskety mohou svou agresivitou způsobit korozi vnitřních dílů počítače. Raději ji po použití co nejdříve vyndejte, rozeberte a její již nepotřebný obal vyhoďte. Disketu pečlivě srolujte a uložte v ledničce.
  2. Diskety čistěte alespoň jednou měsíčně vlhkým hadříkem s příměsí saponátu (např. jaru s citronovou sílou) a minimálně jedenkrát za půl roku disketu nakrémujte. Doporučujeme z estetických důvodů používat kvalitní černý krém na obuv. Po nakrémování disketu řádně vyleštěte tak, aby byl povrch dokonale hladký. Urychlí se tím podstatně rychlost přenosu dat. Mikroskopické magnetické částečky (drop outy), které se na disketě občas zachytí, odstraňte před vložením do mechaniky silným magnetem.
  3. Před novým použitím diskety doporučujeme pro bezpečnější nahrání dat disketu zformátovat příkazem "FDISK", případně u nových disket příkazem "format C:". Odstraníte tím možnost virové infekce jak diskety, tak i PC.
  4. Starší typy disket velikosti 5,25 lze použít i v mechanice velikosti 3,5. Disketu však musíme na požadovanou velikost přistřihnout. Pokud disketu jenom přehneme, získáme tím sice větší kapacitu, ale zhorší se přístup k datům a disketa se hůře vyjímá z mechaniky.
  5. Jestliže se nám nedaří kopírovat diskety na xeroxu, je jedním z řešení vsunutí dvou disket do disketové mechaniky PC současně. Data se pak zaznamenávají na obě diskety současně.
  6. Zjistíme-li, že je disketa již plná, lze pro zvětšení její kapacity použít jednoduchý trik, který odborníci nazývají "data compression". Zalepíme všechny otvory na disketě, abychom předešli ztrátě dat, a s disketou asi 2 minuty silně třepeme. Tím se data sesypou (zhustí) a uvolní se místo pro další data. Tento proces lze po doplnění dat ještě 2 - 3x opakovat.
  7. Až 64bitový přístup k datům lze získat tím, že do obalu diskety vystříháme patřičný počet otvorů. Toto však lze doporučit jen odborníkům, neboť otvory je nutno vystřihnout ostrými nůžkami a běžnému uživateli tím hrozí vypíchnutí oka.
  8. Objeví-li se v programu nějaké "mouchy" nebo "viry", ošetřete disketu běžným insekticidním prostředkem. Osvědčilo se i občasné vložení mucholapky a aspirinu do disketové jednotky. V poslední době však můžeme místo aspirinu použít i aspro C (co jiného). Nevěřte antivirovým firmám a jejich programům. Většinou se jedná jen o levný obchodní trik.
  9. Nesnažte se rozchodit nefunkční disketovou jednotku vhazováním drobných mincí z lehkého kovu (10, 20, 50 haléřů). Aby měla vaše činnost nějakou cenu a váhu, používejte mince o hodnotě 2 nebo 5 Kč.
  10. Na závěr příjemný poznatek z praxe: pokud diskety pravidelně voskujete, lze je bez obav používat i jako pivní tácky.

        Vyvěšeno: 10.4.2001


    Z časopisu Zeměměřič č. 4/2001
    [Server] [Různé] [Pošta]