[pošta]             Tři tisíce map pod jednou střechou


    Počátkem května mohli návštěvníci knižního veletrhu Svět knihy ?97 shlédnout na všech stáncích více než 3 000 map a atlasů. Nejvíce jich bylo soutředěno na poměrně malé ploše pravého křídla Průmyslového paláce se sedmi stánky, které přetékali mapami, atlasy, globy a průvodci.
    Polovinu stánku Freytag & Berndt "obsadila" produkce dvou Geodezií - Geodezie Brno a Geodézie ČS (2G), kteří kromě nového Autoatlasu ČR 1:200 000 nabízeli zajímavý projekt Atlasu turistických map 1:75 000. Atlas bude složen ze 168 samostatných mapových listů formátu A3, které je možno zakládat do speciálních desek. Na veletrhu bylo k dispozici již 6 map, celý soubor by měl být dokončen před letošními vánocemi. Jako většina nových kartografických produktů 2G i tyto mapy obsahují souřadnicovou pro GPS. 2G může nabídnout plány všech okresních měst ČR. Geodézie ČS má přes 70 plánů měst - všechna okresní města v severních a středních Čechách, většinu okresních měst z jihu Čech a část okresních středisek z výchoních Čech a Severní Moravy. Ostatní okresní města ČR pokrývá Geodezie Brno. Když jsme se zeptali na stánku firmy Kadel - Marco Polo na zajímavé novinky, ukázali nám plány 8 plánů měst ČR, které pro ně zpracovala Geodézie ČS a podrobné automapy 1:200 000 Istrijského poloostrova a Dalmatského pobřeží. SHOCart předvedl tři nové cykloturistické mapy 1:75 000, Vodáckého průvodce Ohře 1:50 000 a reedici plánu Českých Budějovic 1:15 000, který navíc obsahuje Hlubokou n. Vlt., Protivín a Třeboň. Když jsem šel kolem stánku VKÚ Harmanec, zrovna zde usilovně jednali představitelů českého KČT, pro které slovenští kolegové kartograficky a polygraficky zpracovávají soubor turistických map 1:50 000. Čeští turisté byli asi zaskočeni šturmem 2G, které i když začali ČR pokrývat svým turistickým atlasem o pět let později, skončí o rok dříve! Topografové z Harmance nám sdělili, že turistické slovenské "padesátky" budou hotové až v r. 1999. VKÚ se inspiroval cyklomapami od SHOCartu - devíti podrobnými cykloturisticými mapami 1:100 000 totiž do konce roku pokryje území SR. V edičním plánu jsme napočítali skoro 160 položek. Moderně vybavený ústav ze středního Slovenska je patrně nejzajímavější kartografickou "továrnou" ve střední Evropě, kde kromě vlastního bohatého sortimentu připravují podklady pro řadu zahraničních kartografických vydavatelů (ČR, Německo, Rakousko, aj.). Kartografie Praha představila maketu nového digitálního knižního plánu Prahy 1:20 000, který se právě tisknul. O atraktivnosti této lokality svědčí, že ještě letos představí další digitální atlasy Prahy 1:10 000 (Geodézie ČS) a 1:16 000 (SHOCart). Mezi dalšími více 250 tituly nás zaujalo nové řešení souboru turistických map 1:100 000. Ve srovnání s ostatními nakladateli jsou plány měst ČR (mapy uvnitř) barevně nevýrazné. Zajímavá je řda automap zahraničních zemí, z nichž na veletrhu měla premiéru - automapa Izraele 1:500 000. To, že stánek sousední GeoMedie, tradičně přeplněný mapami, atlasy, průvodci a glóby, byl vedle Kartografie Praha není náhoda. Připravuje se totiž jejich kapitálové spojení. Na stánku novojičínské firmy STIEFEL visely různé nástěnné mapy.
    Různé mapy a tlasy jsme objevili v mnoha dalších stáncích. Ve střední hale jsme v každé národní expozici našli mapu - např. autoatlas Finska 1:200 000/360 000, Atlasu holocaustu v izraleské expozici, mapy a průvodce Michelin (Francie), Hallwag, Kümmerly + Frey (Švýcarsko), De Rouck (Belgie), MAPA Slovakia atd. Na opačném konci výstavního areálu nabízeli mapy dvě disribuční firmy. Prý přes 1 200 titulů (mnoho exotických - z Afriky, Ameriky, Asie ...) si můžete koupit nebo objednat u firmy ITM - distribuce map ze Mšena. Obří laminovaná mapa Světa o rozměrech 2 x 1,2 metru byla nejzajímavějším exponátem brněnské firmy ZES.
    Pořadatelé nám sdělili na konci výstavy, že veletrh navštívilo téměř 50 000 lidí, které určitě uspokojila bohatá letošní nabídka kartografické produkce.


Z časopisu Zeměměřič č. 6/97         [obor]     [Server]