[pošta]             Geodetické přístroje na Stavebním veletrhu v Brně

    Orientace na druhém ročníku stavebního veletrhu (22.- 26. 4. 1997) nebyla pro zeměměřiče ani pro zástupce stavebních firem, které se chtějí vybavit geodetickými přístroji, vůbec jednoduchá. Nejvíce firem, známých rozněž ze stránek časopisu Zeměměřič, jsme našli v pavilónu P, kde se představily společnosti Geodezie Brno, Geus a Sokkia. Brňané dali přednost jednak laserovým přístrojům, ale předváděli zde i značkové nivelační přístroje Nikon a pro přátele přesné souřadnicové lokalizece své polohy malý přístroj GPS s mapou okolí Brna, vníž byly vytištěny zeměpisné souřadnice. Sokkia, která loni byla dokonce i na Strojírenském veletrhu, letos na stavebním oslovovala zájemce řadou svých výrobků, jejichž parametry znáte z našeho časopisu. Pokud jste se však pod střechou pavilonu P pohybovali rychlostí přespolního běžce, byla tu ještě jedna možnost, jak zaregistrovat přístroje Sokkia ze země vycházejícího Slunce. Ty prodává i pražský Geus, ale lidé kolem Martina Forejta předváděli i další svůj široký sortiment, včetně SW.
    V pavilonu X naproti stánku přeplněném nejrůznějšími druhy hmoždinek a vrutů, se nacházelo dočasné brněnské působiště firmy Geotronics Praha. Zde se zastavovali návštěvníci veletrhu, aby sledovali činnost oranžových krabiček, jejichž červené body vytvořené laserovými paprsky svítily z potrubí, ze stativů i z rukou vystavovatelů.
    V jiném pavilonu, vedle firmy nabízející dveře a rolety, se prý pomyslné dveře netrhly u stánku společnosti Gefos. Vystavovatelé nás upozornili na ohmataný nabílený hranol pod totálkou TC 605L, o kterou byl ze strany návštěvníků největší zájem. Jak víte z našich stránek, firma Gefos prodává široký sortiment výrobků značky Leica a navíc kromě toho provádí nejrůznější geodetické služby.
    Na volné ploše v Brně tradičně při veletrzích vegetuje místní společnost Geodis. "Po dobu konání veletrhu se na našem stánku přihodilo několik zajímavých událostí," řekli nám tu zvesela. Geodis tu totiž letos slavil mimořádný úspěch. Postaral se o něj se systémem MicroStation TriForma umožňujícím integrovaný návrh stavby a tvorby výkresů ještě studující programátor Jiří Krška. Geodisu se přihláška do soutěže vyplatila, neboť získal cenu časopisu Architekt. Veletrh byl však pro tuto společnost hlavně místem, kde mohou prezentovat produkci výrobků japonské firmy Topcon, která nedávno přikoupila od Američanů další produkt. Na první pohled připomíná řídící systém pro stavební stroje pojízdnou laboratoř, neboť zdánlivě hodně složitý propletenec hadic spojuje snad všechny důležité body na všech radlicích motorového graderu. Radlice se pak sklápějí nebo zdvíhají tak, jak to vyžaduje např. dokumentace k úpravě staveniště.
    Firma Pap kromě stálé nabídky přístrojů Zeiss, představila v Brně skotskou skenovací stanici a výrobky německé firmy Fennel, jež nabízí optické teodolity a nivalační přístroje vyrobené za Uralem. Protože kromě prvního dne výstavy, po celé další dny svítilo nad Brnem sluníčko, na volbu volné plochy nedali dopustit ani další zástupci zde vystavujících firem. Libovali si tu ostatně i zástupci firmy Geopen, nabízející širokou škálu výrobků stejně jako ostatní uvedení vystavovatelé a GP Praha, který se v katalogu ani neobjevil.
    V rámci Stavebního veletrhu za spolupráce ČSGK proběhl seminář Aplikace metod inženýrské geodezie ve výstavbě, na kterém podle našich informací účastníci zejména ze začátku zdaleka neobsadili všechna místa, jak se předpokládalo. Ani jsme se nedivili. O této akci jsme se z oficiálních pramenů BVV nedozvěděli vůbec nic a je otázkou, zda bylo rovněž šťastné i téma semináře.


Z časopisu Zeměměřič č. 6/97         [obor]     [Server]