[pošta]             GIS v Banské Bystrici

    BANSKÁ BYSTRICA (22. - 25 . 4. 1997) u Již popáté se sešli přátelé GIS v banskobystrickém domě kultury na mezinárodní výstavě a semináři GIS ?97, která je největší specializovanou akcí zabývající se GIS na Slovensku. Program, jak již z vyplývá z názvu, se skládá ze dvou samostatných částí. Na semináři odeznělo přes dvacet přednášek, z nichž asi polovina byla zaměřena na prezentaci GIS (CAD) produktů. Na výstavě nechyběl téměř nikdo, kdo na Slovensku v oblasti GIS něco znamená (účast na poslední chvíli odvolal slovenský distributor firmy ESRI, protože na stejnou dobu se v Bratislavě přesunul seminář se zástupci okresních úřadů). Na dvaceti stáncích bylo k vidění vše nové, co bylo k vidění na pražském Compexu počátkem dubna. Potkali jsme zde nám dobře známé zástupce českých firem Bentley Systems ČR, Gisat, Autodesk, Cadis, Sitewell, Atlas, Gepro (poslední dvě firmy na výstavě zastupoval jejich slovenský dealer - Apex).
    Zaujal nás nový GIS software - 2PRO banskobystrické firmy GAMO, tvořený dvěma samostatnými složkami:
- relační databázové aplikace ProFis,
- jednoduchého GIS prohlížeče ProInfo.
    Tvůrcové vidí výhody tohoto GIS v příznivém poměru cena/výkon a ve využitelnosti dat ve formátech KN (v SR je standardem formát produktů KOKEŠ), DXF, ARC/INFO a prakticky jakýkoliv rastr.
    Zaregistrovali jsme též aktivity firmy Help Service - Slovakia, Intergraph SR a Micron (nabízí produkty firmy MapInfo). Letos se poprvé GIS ?97 konal současně s výstavou CAD ?97. Vystavovatelé i pořadatelé byli celkem spokojeni, protože akci navštívilo přes 4 tisíce lidí. Za kvalitně zpracovaný katalog a organizaci výstavy i semináře by se nemusely stydět ani brněnské BVV.


Z časopisu Zeměměřič č. 6/97         [obor]     [Server]