[Home Page]

ČÚZK nepodporuje alternativní prohlížeče

Jáchym Čepický na serveru Root.cz uveřejnil dne 10. června 2005 krátký článek o Geoportálu Zeměměřického úřadu (v nadpisu tohoto článku je použit původní nadpis ze serveru Root), o jehož spuštění jsme již informovali.

Čepický dále píše, že "mapová část aplikace podporuje pouze prohlížeč Internet Explorer firmy Microsoft. Údajně je tento prohlížeč nejrozšířenější a na stránky ČÚZK dorazilo plných 98 % všech uživatelů právě s tímto prohlížečem."

V článku je rovněž zmíněna zpráva analytického serveru NAVRCHOLU.cz z letošního května, která má potvrzovat evropský trend posilování pozice prohlížeče Mozilla Firefox v České republice.

Podle NAVRCHOLU.cz dokázal Firefox v květnu společně s příbuznými prohlížeči (tím je myšlen Netscape Navigator, Opera apod.) ukrojit téměř 17 % tržního podílu, přičemž samotný Firefox už přesáhl podíl 14 %.

Co s tím?
Otázka zní, zda je vůbec možné udělat řešení, které používá pokročilé funkce VBScriptu a dalších skriptovacích jazyků, univerzálně pro všechny prohlížeče? Neznamenalo by to v tomto případě naprogramovat aplikaci de facto dvakrát? Kolik by to stálo peněz navíc? Dvojnásobek? Nebo se to dalo udělat jinak?

Svůj názor, jak by se to dalo zlepšit (co by mělo být podniknuto za kroky, aby se současná situace zlepšila), nám pište do redakce (emaily znáte - zememeric_zavinac_ini.cz nebo redakce_zavinac_geoinformace.cz) Vaše názory předáme v souhrnné formě bez uvedení vašich kontaktů přímo tvůrcům systému na Zeměměřickém úřadu.

Vyjádření Bohumila Vlčka ze Zeměměřického úřadu
Požádali jsme rovněž ing. Bohumila Vlčka, který je za provoz Geoportálu na Zeměměřickém úřadu odpovědný, o odpověď, ze které vyplývá, že článek na Root.cz má pravdu pouze částečně - tj. Mozilla podporována je.

Jak to tedy je?

"Pokud se jedná o mapové služby, zde je WMS klient Geoprohlížeč ZÚ pouze jednou z alternativ pro připojení našich standardních WMS mapových služeb, proto toto omezení na IE 6.0. ZU poskytuje do map. Služeb základní podkladové mapy a ortofoto a na to konto nejvyšší využitelnost předpokládáme při podkládání těchto map pod tématické obsahy na jiných serverech, případně připojení jako základní mapový podklad do desktopů. Jiná situace je u internetového obchodu - Obchodního modulu, kde alternativní prohlížeče podporujeme."

Jde o služby, ne HTML

Když se na Geoportál podíváme podrobněji, zjistíme, že publikuje služby, nikoliv HTML stránky – tedy jednu službu v podobě HTML stránek pro všechny prohlížeče - Obchodní modul a druhou službu (WMS - Web Mapping Services)zcela dle otevřených standardů Open Geospatial Consortia. Z tohoto pohledu je GeoProhlížeč něco jako bonus.

Mapové služby jsou především o publikování dat v otevřeném formátu. A toto kritérium Zeměměřický úřad splňuje.

Podpora prohlížeče Mozilla Firefox

Jak již odpověděl ing. Vlček, je Mozilla Firefox podporována v částech určených k prezentaci a k prodeji dat Zeměměřického uřadu (katalog produktů, textová metadata, popis připojení služeb, apod.).

redakce

vyvěšeno: 14.06.2005
poslední aktualizace: 15.06.2005
ID článku: 1722
další informace:www.root.cz/zpravicky/cuzk-nepodporuje-alternativni-prohlizece/
search.newton.cz/search/
www.vugtk.cz/vystrizky/


Z časopisu Zeměměřič č. 05-08+09
[Server]
Resort ČÚZK
GIS Internet
[Pošta]