[Home Page]

Novinky na českém kartografickém trhu

Ačkoli patří český komerční kartografický trh k nejnasycenějším v Evropě, i v roce 2005 se na něm budou objevovat nové kartografické produkty.

SHOCart

Na konci roku 2004 se na trhu objevil nejen u nás ojedinělý Turistický atlas Česka v měřítku 1 : 50 000, na duben 2005 je připraven jeho dotisk, kde je na základě připomínek uživatelů aktualizováno cca šedesát stran.

SHOCart vytvořil nový, původně český autoatlas Evropy. Světadíl je pokryt mapami v měřítku 1 : 750 000. Autoatlas obsahuje i plány hlavních evropských měst a také autoatlas České republiky a Slovenska v měřítku 1 : 200 000.

Další významnou novinkou je zcela nová řada automap (Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko, Polsko, Německo, Itálie, Švýcarsko) v měřítcích 1 : 500 000 až 1 : 850 000. Součástí těchto map je i přehledná průjezdní mapa okolí příslušného státu (tzv. tranzitní mapa), která umožní uživatelům snadněji naplánovat cestu do příslušné země.

V roce 2005 společnost připravuje k vydání Školní atlas České republiky a Evropy, zaplní tak jednu z posledních mezer ve svém školním programu.

Mimo domácí produkci pokračuje SHOCart i v expanzi na Slovensko. Ve spolupráci se Slovenským klubem turistů začal vydávat turistické mapy v měřítku 1 : 50 000, rozšiřuje svou vlastní nabídku plánů a atlasů nejvýznamnějších slovenských měst.

S produkty firmy se často setkáváme na veletrzích cestovního ruchu a v turistických informačních kancelářích. SHOCart si pevně udržuje první pozici ve vytváření map pro turistické a informační prospekty.

Společnost posiluje své dominantní postavení i z obchodního hlediska. Na podzim roku 2004 koupila distribuční firmu GeoClub, na přelomu roků 2004 a 2005 otevřela nová obchodní zastoupení v Praze a Bratislavě.

Kartografie Praha

Nakladatelství Kartografie Praha přichází na trh s Turistickým atlasem České republiky v měřítku 1 : 100 000. Za mapovou částí následuje část turistická s informacemi a fotografiemi jednotlivých oblastí naší země. Součástí turistického atlasu je průhledné pouzdro, do něhož lze zasunout vyjímatelné listy konkrétního území. V roce 2005 společnost dokončí edici turistických map České republiky v měřítku 1 : 100 000, v letošním roce vydá zbylých jedenáct titulů. Na trhu se rovněž objeví třináct nových cykloturistických map.

Kartografie Praha v tomto roce významně rozšíří svou nabídku autoatlasů a automap. Vedle nového autoatlasu České republiky v měřítku 1 : 100 000 společnost připravila turistický autoatlas Chorvatské pobřeží, automapu České republiky a automapy Itálie, Německa, Rakouska a středních Alp. Na jaře se také dočkáme atlasu turistických zajímavostí Rakouska v měřítku 1 : 200 000.

Společnost pokračuje v produkování úspěšných lexikonů České republiky, na jaře vydává 222 technických skvostů ČR, na podzim se na trhu objeví 111 NEJ ČR a ABC baroka ČR.

Pro školní program Kartografie Praha připravila sešitové atlasy České republika; Amerika; Asie; Afrika, Austrálie, Oceánie.

Žaket

Kartografická společnost je známá především svými plány Prahy a dalších českých měst. I v roce 2005 se bude Žaket zaměřovat na tento typ map. Firma disponuje nejširší nabídkou plánů Prahy, které pravidelně aktualizuje a dává na trh i několikrát do roka, což je nejen u nás naprosto ojedinělé.

Společnost na počátku roku rozšířila nabídku turistických map o tři mapy lyžařské (úplnou novinkou je použití vodovzdorného syntetického papíru vynikajících vlastností), nově rovněž nabízí nástěnné mapy správního uspořádání jednotlivých krajů.

PLANstudio

Kartografická firma se orientuje převážně na mapové aplikace na internetu, do podvědomí uživatelů map se dostala jako tvůrce mapového serveru mapy.idnes.cz. Na přelomu roků 2004 a 2005 společnost uvedla na trh interaktivního Turistického průvodce ČR, ve kterém se kromě mapové části v měřítku 1 : 100 000 nalézají také četné popisy a fotografie turisticky atraktivních míst naší vlasti.

PLANstudio vytváří plány Prahy pro Marco Polo, dceřinou společnost německého kartografického domu Mairs, nedávno vydala i vlastní plán Prahy a cykloturistickou mapu Praha a okolí.

Firma je aktivní také v cestovním ruchu, vytváří mapky do průvodců a prospektů, plány měst v trhací formě i skládané pro obecní úřady.

Freytag & Berndt

Dceřiná společnost rakouského kartografického koncernu si bude v roce 2005 upevňovat své postavení mezi nejvýznamnějšími kartografickými firmami v České republice. V kartografické produkci se zaměřuje především na autoatlasy, automapy a plány měst.

V roce 2005 vyjde šest aktualizovaných autoatlasů našeho území (včetně autoatlasu České republiky v měřítku 1 : 100 000) a nový »Kapesní atlas Česká republika« v měřítku 1 : 500 000. V knihkupectvích se samozřejmě můžeme setkat s mnoha dalšími autoatlasy produkovanými mateřskou společností. Spoluprací mateřského Freytag & Berndt Wien se svými dceřinými firmami vznikl ojedinělý autoatlas Evropy v jednotném měřítku 1 : 500 000. Na jaro společnost připravuje aktualizovaná vydání map »Kempy České republiky« a »Hrady a zámky České republiky«.

Freytag & Berndt je velmi aktivní ve vytváření plánů měst. Na rok 2005 plánuje vydat patnáct titulů (např. Rumburk – Varnsdorf, Břeclav – Hodonín – Kyjov). Na trhu se rovněž objeví aktualizovaná vydání atlasů Prahy a Brna a deseti plánů měst.

Vedle kartografické produkce společnost v tomto roce vydá i dvě obrazové publikace a průvodce z edic: průvodce na cesty Česká republika, průvodce na cesty zahraničí a turistický průvodce Rother.

B.A.T. Program

Kartografická společnost z Rožnova pod Radhoštěm se zaměřuje na zpracování map a souvisejících kartografických produktů pro zahraniční partnery ze Švýcarska, Rakouska, Německa, Holandska, Franci a USA. V České republice bude firma i nadále vytvářet mapy pro obecní a městské úřady, regionální sdružení, krajské úřady a další instituce.

Po skončení závazných smluv se zahraničními partnery bude B.A.T. Program pokračovat ve vydávání titulů ze své úspěšné ediční řady »Tematické mapy ČR«, připraveno je pět titulů. Řada »Šumná města« byla také z časových důvodů odložena.

Geodézie On Line

Pro letošní rok se společnost zaměřila v oblasti edičního plánu na tvorbu map 1 : 25 000. V roce 2004 vydala Českolipsko, Křivoklátsko, České Švýcarsko a Český ráj (tři jazykové mutace), v prvním pololetí roku 2005 na ně navazuje tituly: Zahrada Evropy (Lednicko – Valtický areál a okolí), Česká Kanada, Novohradské hory, Ralsko, Šumava západ, Šumava východ a Orlické hory.

Jena

Jesenické nakladatelství ze Šumperka se zaměřuje především na Jeseníky, mapy však vytváří i z oblasti Orlických hor, Českomoravské vrchoviny, Moravského krasu a Opavska. V roce 2005 vydá zimní lyžařské mapy Jeseníků a Žďárských vrchů v měřítku 1 : 50 000, turistickou mapu Opavska a plány měst Olomouce, Zábřehu a Bruntálu

Na www.zememeric.cz/kartografie/k1.htm se dozvíte více informací o jednotlivých kartografických společnostech a jejich produktech.

Odkazy:

SHOCart – http://www.shocart.cz/

Kartografie Praha – http://www.kartografie.cz/

Žaket – http://www.zaket.cz/

PLANstudio – http://www.planstudio.cz/

Freytag & Berndt – http://www.freytagberndt.cz

B.A.T. Program – http://www.batprogram.cz/

Geodézie OnLine – http://www.geodezieonline.cz/

Jena – http://come.to/jena

Jakub Zmrzlík, 4. ročník Př.f. UK

vyvěšeno: 23.06.2005
ID článku: 1742


Z časopisu Zeměměřič č. 05-05
[Server] Kartografie [Pošta]