[Home Page]

Hůře dostupné mapy na webu

Chystáte se v létě cestovat? Pak si vzpomeňte, že před rokem jsme upozorňovali na neoficiální studentský projekt nabídky hůře sehnatelných map z nejroztodivnějších koutů světa. Naleznete tu třeba různé oblasti Ruska, Rumunska, Mongolska či Guatemaly. Je tu i Sudán, Etiopie a padesátka Micronésie...

Vzhledem k tomu, že se nám v poslední době v redakci zvýšila četnost dotazů na adresu této služby, zveřejňujeme odkaz znovu: http://www.zememeric.cz/clanek.php?zaznam=1358.

Upozorňujeme však, že celý projekt nenachází oporu v našem autorském zákoně, takže z tohoto důvodu je odsouzeníhodný. Pokud se ale chystáte do světa, tak vám třeba "Rusko – Kodar, vektorová mapa v neurčeném měřítku s klasifikací průsmyků" může výrazně pomoci a třeba i zachránit život. Mapy našich vydavatelů jsme na serveru nenašli, takže se studenti asi žádné žaloby obávat nemusejí. Zajímavé jsou i mapy Západního břehu Jordánu, ale tam se asi našinci moc chtít nebude. Věřím, že si vyberete a prožijete krásnou a třeba i dobrodružnou dovolenou.

V každém případě je databáze map dobrý nápad. Uvidíme, s čím se studenti představí začátkem září na Kartografické konferenci v Brně (http://www.geoinformace.cz/index.php?r=-1#230).

Pozn. red.: Na obálce naleznete sovětskou topografickou mapu Tel-Avivu v měřítku 1 : 50 000 "ukradenou" z americké knihovny pro český server. To je ale globalizace.

(zs)

vyvěšeno: 10.07.2005
ID článku: 1769


Z časopisu Zeměměřič č. 05-06+07
[Server] Kartografie [Pošta]