[Home Page]

Lišky na Ještědu

Sedám do našeho nového firemního vznášedla značky Škoda 137L. Dnes mapujeme 200 ha na Ještědském hřebenu. Vznášedlo začíná tiše vrčet, vyrážíme. V rádiu právě hrajou cover verzi historického hitu od Katapultu z konce 20. století. Momentálně si nevybavuju původní text, ale nemohl být zábavnější než ten nynější:

Až se bude psát rok 3006
Až se všichni odstěhujem pryč z obrovských měst
Až lesoparky zeměkouli opředem
Až budem pyšní na všechno co dovedem
Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát
Geoděti – Maj’ kde pracovat?

Když můj strýc ještě před 15 lety jezdil do terénu autem, musel se nepředstavitelně nadřít přenášením stroje po polích. Díky Bohu dnes můžeme zajet opravdu kamkoliv. Třeba objížděním potoků, údolí a lesů se musela ztrácet spousta času.

Škodovku necháváme stát pod lanovkou a s naší novou figurantkou Terezou vypouštíme Lišky™: loňský model od společnosti TMT® (Tesla – Meopta – Trimble). Jejich použití je tak jednoduché. Stačí postavit referenční noru a vypustit Lišky. Ony pak samy běhají po určené lokalitě, skáčou přes potoky, dávají pozor na silnicích, aby je nic nezajelo, přičemž vesele chytají signály z družic Křižík a mapují. Letos byla uvedena do provozu již čtvrtá generace družic Křižík. Naši inženýři zaťali s Křižíkem a Liškami™ americkému systému tvrdou ránu. Není divu, vždyť společnosti TMT® předsedá prof. Zdeněk Lukeš, který je zároveň tvůrcem všech nejdůmyslnějších nápadů a vylepšení. Celosvětově rozšířený americký systém neuměl pracovat mezi stromy, natož v podzemí. Vzpomínám, když v International Journal for Surveying and Photogrammetry vyšel článek s titulkem Křižík: GPS = chcíplý pes. Od té doby upadá i radarová interferometrie, která kdysi slavně připravila o zaměstnání většinu absolventů inženýrské geodezie. Nyní většina firem po světě používá Lišky™.

Dnes jsou pro celý Liberecký kraj pouze dvě zeměměřické kanceláře. Za mých studentských let tu bývalo geodetů tolik, že se pouze hádali o zakázky a nepěkně si nadávali, někteří dokonce znali a používali sprostá slova.

Proděkan oboru Geodézie, kartografie a obecného měření na Stavební fakultě ČVUT v Praze, prof. Jiří Kratochvíl, CSc., si asi ještě neuvědomuje, že noví absolventi se jdou po promocích z Betlémské kaple hned nahlásit na pracovní úřad nebo zakládají cestovní kanceláře a zábavní podniky. Po nátlacích ze strany vlády a za příslibu vyšších dotací, přijala škola do prvního ročníku oboru Geodézie a kartografie 1 200 dychtivých a zatím ještě nadšených studentů. A výsledek? Naše země bude mít více barových tanečnic a bezdomovců s vysokoškolským titulem. Podle nejnovějších průzkumů a norem Evropské unie máme v ČR právě málo vysokoškolsky vzdělaných bezdomovců.

Modernizace v našem odvětví ale pomohla také vykročit proti nezaměstnanosti. Už se opouští od systému jednomužných stanic. Jeden člověk byl na obsluhu stroje až až. Na stanovišti byla nuda a tak se měřič potajmu vydával do hospody na pivo. Když se v naší firmě již počtrnácté rozeběhl kolotoč jednomužná stanice – hospoda – zcizené vybavení (které se dalo celkem levně zpět koupit v bazarech a zastavárnách) – nabourané vznášedlo – protialkoholní léčebna, rozhodl se náš ředitel opět povolat do služby figurantky. Ty byly všechny propuštěny, myslím, kolem konce 20. nebo začátkem 21. století. Dnes nemají technické, ale humanitní poslání. Představují pro zeměměřiče dnes tak populární pozici: společnice proti stresu ze samoty na pracovišti. Dnes už v sobě mají všechny měřické stroje zabudovaný 100megapixelový digitální fotoaparát a měřič jím fotí figurantku v různých polohách, v různých oblečcích, v různých krajinách, zatímco technika provádí vlastní zeměměření.

Nejtalentovanější »měřiči« jsou každoročně vyhlašováni v časopise Geo-grafický obzor. Ve fotogaleriích je opravdu co prohlížet.

Topografické mapování dnešních 200 hektarů už trvá podezřele dlouho, celých 25 minut. Dvě z našich lišek ještě pobíhají kdesi kolem Ještědu. Snad se jim nezaprášily solární články na dobíjení akumulátorů, nebo nedej Bože, nechytly někde nějaký virus. Minulý týden se rozšířil virus Škrkavka, jenž napadá vnitřnosti elektronických přístrojů a kterým se lze velmi snadno infikovat ze spamových družic.

»Tak Terezo, právě jsem dopsal zprávu o porovnání současných a historických metod v geodezii pro časopis Zeměměřič. Dneska už nebudemedál fotit, je pod mrakem, jdeme hledat ty dvě Lišky.«

červenec 2025
(Petr Michovský byl před 20 lety – v roce 2005 – studentem 5. ročníku oboru Geodezie a kartografie na Stavební fakultě ČVUT v Praze)

Petr Michovský

vyvěšeno: 01.09.2005
poslední aktualizace: 19.09.2005
ID článku: 1803


Z časopisu Zeměměřič č. 05-08+09
[Server] Různé [Pošta]