[Home Page]

Byli jsme na brněnských veletrzích cestovní ruchu

BRNO (12.1.2006) - V pořadí 16. mezinárodní veletrh cestovního ruchu GO a 15. mezinárodní veletrh turistických možností v regionech REGIONTOUR byly zahájeny dvanáctý lednový den v Brně za přítomnosti celé řady známých politiků a významných manažerů v oblasti cestovního ruchu. Není pochyb, že svým rozsahem i počtem 1200 vystavujících firem to byly v dosavadní historii veletrhy rekordní a svého zaměření i největší ve střední Evropě.

Brněnské výstaviště vstoupilo do nové veletržní sezóny sebevědomě. Slavnostní zahájení se odehrálo v expozici agentury CzechTourism poprvé v pavilonu V, který hostí především regiony a města z České republiky, ale i z dalších zemí.

Hned vedle podia byly na ráně stánky nakladatelství Freytag-Berndt, SHOCART a Soukup & David. Nedaleko byl ještě stánek nejstaršího kamenného kartografického vydavatelského podniku Kartografie Praha. První den veletrhů proběhl slavnostní křest turistického průvodce Slovácko – Uherskohradišťsko, jehož spoluautorkou je bývalá šéfredaktorka Kartografie Praha Věra Dobrovolná. Křtiny se odehrály za zvuků cimbálové hudby a šavlí odpáleného špuntu od hrdla láhve šumivého vína.
Zatímco jsme opouštěli rozjuchané starosty v průvodci zahrnutých obcí, na jiném místě už odpovědní činitelé představovali další projekty. Největší stánek tu mělo pomocí své prodloužené ruky České centrály cestovního ruchu Ministerstvo pro místní rozvoj. Chcete-li uskutečnit nějaký lákavý projekt, tak jste tu určitě nalezli svého úředníka na správném místě, který poradil, vypátral a vyšetřil.

Rovněž sběratelé map si přišli na veletrhu na své. V krabicích na stánku Kartografie Praha si mohli koupit se značnými slevami starší mapy, plány a průvodce, ale výstavní slevy nabízeli i ostatní vydavatelé a to u novinek. Našli jsme tu nejprodávanější populárně odbornou knihu roku 2005 Toulavou kameru vydanou Freytagem - Berndtem, šanony vodáckých a turistických průvodců z dílny SHOCARTu a tituly nových turistických map z území Slovenska, kam se zájem ogarů ze SHOCARTu přelil na východ od Zádveřic protrženou hrází. Byl tu i stánek Klubu českých turistů se svými mapovými produkty.

Mapy a průvodce byly ostatně téměř na všech regionálních stáncích. Převládaly mapy a mapky cyklotras, ale ocenění si zaslouží i čin Severočechů, kteří jednu část regionu Jizerské hory nechali zmapovat i pro vozíčkáře. Map je na veletrhu nabízeno mnoho a pokud se vám na všech regionálních stáncích podařilo vyloudit všechny plánky měst, turistické a cykloturistické mapy, tak vám jediná igelitová taška nestačila. Doma si však zato můžete listovat v přehlídce různých mapových měřítek, praktických i nepraktických map vytištěných na vhodném i nevhodném papíře.

Češi to zkrátka s propagací cestovního ruchu myslí vážně a proto byly na veletrhu představeny i turistice podpůrné akce jako jsou „Turisté vítáni“ a „Cyklisté vítáni“.
Berte to už konečně na vědomí a o dovolené zůstaňte doma a navíc pozvěte k nám ještě své známe ze zahraničí.
Turistická sezóna roku 2006 je připravena a štěstí přeje připraveným.

Petr Skála

vyvěšeno: 13.01.2006
poslední aktualizace: 16.01.2006
ID článku: 1913

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Petr Skála a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 06-01a02
[Server] KartografieZ domova [Pošta]