[Home Page]

O čem se psalo v týdnu 20/02-26/02 v tisku

Z monitoringu médií, který provádí VÚGTK, pro vás vybral nejdůležitější události minulého týdne ing. Miroslav Pelc z Valašského Meziříčí...

Nejvýznamnější událostí minulého týdne v našem oboru byla mezinárodní konference IMTA, která se uskutečnila (poprvé v ČR) v České Krumlově a představila velké světové vydavatele map a cestovních průvodců, kteří zde rokovali o době, kdy lidé kvůli rozvoji moderních informačních technologií přestanou využívat klasické papírové mapy. V případě navigačních přístrojů pro automobily například prodejci v Česku letos očekávají až dvojnásobné zvýšení prodejů, v celé Evropě loni vzrostla poptávka po automobilové satelitní navigaci o 65 procent. Prodej tištěných map a průvodců naopak v posledních letech celosvětově poklesl zhruba o 12 procent. Satelitní navigaci používá stále více lidí, klasické mapy přesto podle odborníků přežijí. (LN, MfD, ČT, ČRo)

Další významnou událostí minulého týdne bylo, že Giove-A, pilotní satelit systému Galileo, který byl vypuštěn 28. prosince, začal vysílat signál na pozemní stanice pomocí jednotky pro generování navigačního signálu NSGU (Navigation Signal Generation Unit) a širokopásmové navigační antény vyvinuté společností Alcatel Alenia Space. (Finanční management)

Dále vyšly nové knihy, které by mohly zaujmout jak geodety pracující v oblasti Katastru nemovitostí, tak i širokou veřejnost: Katastrální (a související) judikatura, Byty a katastr nemovitostí aVěcná břemena od A do Z.

V Profitu (20.2.2006) byly uvedeny zajímavé informace o e-komunikaci ve státní správě a samosprávě. V dohledné době bude spuštěn elektronický výpis z KN, výkazy pro Český statistický úřad -portal.gov.cz , zápis do obchodního rejstříku - www.justice.cz, výpis z rejstříku trestů – portal.gov.cz. Pokud novelu zákona o informačních systémech veřejné správy podepíše prezident, tak se velmi výrazně zjednoduší přístup podnikatelů a ostatních občanů k veřejným listinám (20.2.2006, Profit).

V časopisu Chip (24.2.), byl prezentován a následně popsán test PDA zařízení s GPS navigací - PDA zařízení s podporou navigace tedy obsahují miniaturní GPS přijímač, který je nepřetržitě zásobuje údaji o aktuální poloze. Toto zařízení obsahuje integrovaný mobilní telefon a samostatný GPS přijímač.
Pozemkový fond prohrál první soud s restitučními spekulanty (Euro, 20.2.2006).

ing. Miroslav Pelc

vyvěšeno: 03.03.2006
poslední aktualizace: 10.04.2006
ID článku: 1991
další informace: www.vugtk.cz/vystrizky/indvys.html


Z časopisu Zeměměřič č. 06-03
[Server]
Různé
Přečtěte si Zajímavosti
[Pošta]