[Home Page]

O čem se psalo v týdnu 13/03-19/03 2006 v tisku

O čem se psalo minulý týden ( 20


Z monitoringu tisku, který provádí VÚGTK, pro vás vybral nejdůležitější události minulého týdne ing. Miroslav Pelc z Valašského Meziříčí...


Pozemkové úpravy zatím proběhly asi na čtyřech procentech zemědělské plochy v České republice. Zhruba na stejné ploše jsou zahájené. Pokud by pokračovaly tímto tempem, v celé zemi by skončily za dalších nejméně dvě stě let, uvádí se v bulletinu ministerstva zemědělství věnovaném pozemkovým úpravám.
(13.3.2006 Zemědělec )


Ověřené výpisy z rejstříků, jako jsou katastr nemovitostí či obchodní rejstřík, budou zřejmě vydávat i pošty, notáři a některé obce. Dosud museli lidé pro výpisy chodit na příslušné úřady. Výpisy z rejstříků by měly automaticky vydávat všechny obecní úřady, které mají na starost matriku. Ostatní úřady a společnosti by službu mohly poskytovat po získání licence od ministerstva vnitra.
( 13.3.2006, Účetnictví v praxi )

Evropská komise s odvoláním na odborníky tvrdí, že družicový navigační systém Galileo bude nejmodernější na světě, že bude s to poskytovat lepší služby než Glonass a GPS, že posílí boj proti terorismu a že bude vysoce rentabilní. Plánovaná síť 30 satelitů má stát kolem 3,5 miliardy eur a prodejem svých služeb přinést zisk asi 18 miliard eur. Pro rozjezd projektu je potřeba 1,3 miliardy eur.
(14.3.2006, Computer business )

Navigace pomocí GPS původně sloužila vojenským jednotkám zejména pro určování polohy pozem-ních vozidel a k zaměřování nepřátelských cílů. Teprve od počátku 90. let byl systém uvolněn pro širokou ve- řejnost. Ačkoli jistá alternativa pro veřejnost již existovala i předtím, její zaměřovací schopnosti byly velmi omezené, hlavně proto, aby nedošlo ke zneužití systému nepřítelem. GPS tvoří síť 24 družic, kroužících na přesně specifikovaných oběžných drahách a vysílajících speciální kódované informace, které uživatel přijímá pomocí přijímače GPS. Ten je zpracovává a na jejich základě vypočítává aktuální pozici .
(
14.3.2006 Computer business )


V níže zmíněných pořadech Českého rozhlasu byly diskutovány možnosti Výpisů z katastru nemovi- tostí , a to nejen na jednotlivých katastrálních pracovištích , ale i v Nahlížení do katastru na internetu.
(15.3.2006 ČRoizurnal.cz, ČRo 1 - Radiožurnál )Ing. Miroslav Pelc

vyvěšeno: 20.03.2006
poslední aktualizace: 10.04.2006
ID článku: 2007
další informace: www.vugtk.cz/vystrizky/indvys.html


Z časopisu Zeměměřič č. 06-03
[Server] Přečtěte siZajímavosti [Pošta]