[Home Page]

Bude státní CZEPOS sledovat kamióny?

O mýtném se nemluví pravda, napsal člen Rady ČSGK František Beneš pro Zeměměřičský věstník, který otevřel názorovou rubriku.


O mýtném se nemluví pravda

Pan ministr dopravy Šimonovský podsouvá kritikům systému, který byl zvolen pro vybírání mýtného v ČR, zlé úmysly. Dokonce mluví o prosazování zájmu lobbujících firem. Protože patřím rovněž mezi ty, kdo jsou přesvědčeni, že měl a mohl být vybrán systém jiný, založený na družicové navigaci a síti geodetických stanic CZEPOS, chci se ostře ohradit proti paušálnímu tvrzení pana ministra.

Pravda, přiznávám, že chci obhájit vhodnost systému, který jsem jako zaměstnanec resortu ČÚZK dlouhodobě a systematicky prosazoval. Jeho potřeba a perspektiva byly odborníkům zřejmé. Jsem proto rád, že od roku 2004 na celém území ČR takový lokalizační systém funguje, provozuje se a využívá. Každý si může na webu Zeměměřického úřadu přečíst, že tento lokalizační systém byl zřízen i pro sledování vozidel kamionové dopravy. Je tedy podivné, proč tedy nebyl systém vybrán vládou, když byl státem financován?

Systém má řadu výhod. Zachytí vozidlo na každé české silnici, nebude třeba stavět žádná monstra - brány, a tím pádem výběr mýtného vynese ročně o několik miliard více. Ne snad, že by se více vybralo, ale provoz tohoto systému bude právě o ony miliardy levnější. A je mi skutečně jedno, kdo bude jeho provozovatelem.

Přiznám se, že jsem se pokoušel několikrát na podivnosti spojené se systémem výběru mýtného upozornit. Na interpelace a vystoupení ve sněmovně byly odpovědi velmi vyhýbavé, přitom jsem nezpochybňoval průběh, ale přímo zadání výběrového řízení. Kolegové, kteří mohli sledovat osud mých návrhů, jen suše konstatovali, že v této věci asi něco moc smrdí. Zašel jsem se nedávno proto na mé původní pracoviště zeptat, zda se o systém CZEPOS zajímali experti z ministerstva dopravy nebo z vlády. Dozvěděl jsem se od jednoho z vedoucích zaměstnanců že ano, ale že bylo zřejmé, že asi měli jiné zadání.

František BENEŠ, poslanec a člen Rady ČSGK

František Beneš

vyvěšeno: 22.05.2006
poslední aktualizace: 26.05.2006
ID článku: 2104

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Petr Skála a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 06-05
[Server] GPSČSGK [Pošta]