[Home Page]

Google Earth oslavil první výročí řadou novinek

Na prvním Geo Developer Day oznámil John Hanke, ředitel pro Google Earth and Maps, že v průběhu roku si program Google Earth stáhlo 100 milionů unikátních uživatelů.

Na webu je k dispozici více než 30 tisíc webových serverů, které využívají aplikační rozhraní Google Maps pro své vlastní „mash up“ služby.

Firma Google rovněž oznámila, že provedla významné aktualizaci dat na Google Earth. V současné době jsou pro třetinu povrchu Země k dispozici rastrové snímky v rozlišení menším než jeden metr. Podle oznámení budou data k dispozici posléze i na Google Maps.

Uživatelé si také mohou stáhnout novou verzi Google Earth, nyní ve verzi 4. Ta nově podporuje i Linux.

Pro „zalidnění“ Google Earth můžete využít program SketchUp. Ten umožňuje vytvářet budovy včetně různých textur. Program je v základní verzi k dispozici rovněž zdarma, podobně jako je tomu u Google Earth.

Aktualizace API pro Google Maps

V aplikačním rozhraní pro Google Maps došlo k podstatné změně. Vývojáři, kteří budují své mash-up webové servery, využívající geodata Googlu, mohou nově pro integraci dat používat adresy. Geokódování pomocí adres bylo nejčastěji požadovanou funkcí, po které nezávislí vývojáři volali.

Google Earth používá pro výměnu informací s dalšími aplikaci formát KML (Keyhole Markup Language). Ten nově můžete využít i pro Google Maps. Nové mash-upy, kombinující geodata Googlu a svá data, tak mohou vytvářet aplikace i pro Google Maps.

Firma Google rovněž oznámila možnost licencování a služeb pro společnosti, které chtějí využít Google Maps pro integrování do svých webových stránek nebo interních aplikací, např. pro sledování zásilek, vizualizaci zákaznického portfolia, správu majetku apod.

Google Earth je k dispozici na http://earth.google.com/. Aplikační rozhraní API pro Google Maps si můžete nastudovat na http://www.google.com/apis/maps/.

Josef Hnojil

vyvěšeno: 20.06.2006
ID článku: 2178
další informace: www,google.com

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel redakce a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 06-08a09
[Server] Software [Pošta]