[Home Page]

Za podvod na katastru 7 let vězení

"Nahlížejte každé dva týdny do internetového katastru nemovitostí a rychle a jednoduše zjistite, jestli se s vaším majetkem neděje něco nekalého"radí úředník resortu ČÚZK.
;(

Krajský soud: za podvod na katastru 7 let vězení JUDr. Petr ZEMAN, Ph. D.

Lenka SOLANSKÁ, moderátorka
Jak snadno a rychle přijít o nemovitost za čtrnáct milionů korun. Příběhem na toto téma se dnes zabýval Krajský soud v Brně. Jednoduchým podvodem na katastru nemovitostí se dvěma mužům podařilo připravit o dům v centru Brna jeho majitele. Obžaloba tvrdí, že podvod vymyslel doktor práv Václav Baráček. Soud to podle rozsudku prokázal a podvodník má jít na sedm let do vězení.
--------------------
Petra SOPOUŠKOVÁ, redaktorka
Brno, Marešova 14. Dům na této adrese nejprve patřil Václavu Baráčkovi, ten jej ale zastavil bance a když nesplácel úvěr, banka dům prodala. Václav Baráček se s tím nesmířil. Na katastr předložil padělané doklady s falešným podpisem nového majitele domu.
--------------------
Eva EICHLEROVÁ, státní zástupkyně
V důsledku těchto listin s padělanými podpisy došlo k navrácení vlastnického práva a k poškození společnosti Real Signum, která byla v té době oprávněným vlastníkem.
--------------------
Zdeněk BURIAN, společnost Real Signum
Přišli jsme a jenom jsme žasli, protože dům byl okupován už černými šerify, kteří nám zabránili ve vstupu.
--------------------
Petra SOPOUŠKOVÁ, redaktorka
Pět let po této události se společnost Real Signum o dům stále soudí. A dosáhla prvního vítězství. Václav Baráček má jít za podvod na sedm let do vězení. Navíc má se spolupachatelem nahradit škodu téměř čtrnáct milionů korun.
--------------------
Dušan KUČERA, obhájce Václava Baráčka
Nesouhlasíme a podali jsme odvolání.
--------------------
Petra SOPOUŠKOVÁ, redaktorka
S podobnými podvody se katastrální úřady setkávají několikrát v roce. Není prý ale v jejich silách rozeznat každý falešný podpis či ověřovací doložku od notáře.
--------------------
Naděžda VITULOVÁ, ředitelka Katastrálního úřadu Brno-město
V době barevných kopírek nejsem schopná na první pohled jako mnohdy toto rozeznat.
--------------------
Petra SOPOUŠKOVÁ, redaktorka
Majitelům budov a pozemků ředitelka katastrálního úřadu doporučuje nahlížet každé dva týdny do internetového katastru nemovitostí. Tam může každý rychle a jednoduše zjistit, jestli se s jeho majetkem neděje něco nekalého.
--------------------

--------------------
redakce:
Možná by stačilo zavést v ISKN službu "Hlídací pes", kterou bežně známe z internetových stránek. Když dojde k pohybu s nemovitostí, tak pošle IS email nebo SMS. Jsme přeci v 21. století. Nebo chceme lámat rekordy v nahlížení do katastru všech majitelů nemovitostí každých 14 dnů? To by ale určitě resortní server nevydržel.

24.8.2006 ČT 1 str. 8 18:00 Jihomoravský večerník

vyvěšeno: 28.08.2006
ID článku: 2217
další informace: www.vugtk.cz/vystrizky/for_readers/srpen06/vugt0824.htm#102


Z časopisu Zeměměřič č. 06-08a09
[Server]
Resort ČÚZK
GIS Přečtěte si
[Pošta]