[Home Page]

Alkogyroskop – diplomová práce

Na vysokých školách začíná semestr a říjnový Zeměměřič bude věnován školství. Pro nedočkavé čtenáře přinášíme skvělé počteníčko - mimořádnou diplomovou práci, kterou by autor nejspíše obhájil u každého zeměměřiče z terénu. Nechal si ji však jen tak do šuplíku a teď ji svolil na světlo světa vyndat právě Webu Zeměměřiče.

Během přípravy na státnice se v prosinci 2005 úspěšný absolvent ČVÚT ing. Petr Michovský tak trochu nudil a napsal svoji druhou diplomovou práci. V porovnání s tou, kterou se nakonec z formálních důvodů rozhodl obhajovat, je ta nová stručnější, čtivější a i vás jistě přesvědčí, že by více zaujala komisi. Profesor Kostelecký z katedry Vyšší geodézie na ČVUT, který byl požádán o vedení práce, sice naznačil, že práce by chtěla poněkud rozšířit, leč její prezentaci doporučil. Nezkrácené znění naleznete na Webu Zeměměřiče v sekci Školství (viz odkaz na stránce dole).

Snad se nechal diplomant inspirovat slavnou písní Opilci v dějinách z repertoáru skupiny Kabát, která přiznává podíl alkoholu v životě i pro náš obor významného vědce Galileo Galilei, a pokusil se zpracovat téma praktické využití alkoholu v geodézii.

Autor ve své diplomové práci pro úplnost uvádí výčet různých způsobů využití alkoholu v geodézii, ale soustavněji se věnuje zamyšlení nad souvislostí motání hlavy po konzumaci alkoholu se zemskou rotací. Práce tedy zejména pojednává o možném využití motající se hlavy coby gyroskopu. Metoda alkogyroskopu vytyčuje směr pro moderní technickou, psychologickou, lékařskou a sociologickou výzkumnou činnost. Žel, diplomová práce je jedna z mála diplomek vzniklých na oboru G+K, ČVUT v Praze, která je volně dostupná na internetu (a v plném znění).

redakce

vyvěšeno: 13.09.2006
ID článku: 2230
další informace: www.zememeric.cz/skolstvi/diplomky/alkogyroskop.pdf


Z časopisu Zeměměřič č. 06-10
[Server]
Školství
Přečtěte si Zajímavosti
[Pošta]