[Home Page]

Z S-JTSK do WGS-84 a zpět

Dotaz: Je někde volně dostupný program, který by třeba body Křováka z http://dataz.cuzk.cz/gu.php?1=06&2=10&3=010&4=a&t=1 převedl na zeměpisné souřadnice pro ruční GPS? Ne všechny GPS přístroje umí totiž pracovat i s Křovákem.

Odpověď: Trošku jsem hledal na webu a našel jsem zajímavou webovou stránku, která si myslím měla splňovat uvedené požadavky pro ruční GPS.

Jedná se o převod S-JTSK do WGS-84 a zpět viz http://gpsweb.cz/JTSK-WGS.htm a http://gpsweb.cz/WGStoJTSK.html

Ještě jsem to porovnával s programem, který jsem si psal sám (bohužel jej mám jenom v desktopové verzi) a výsledky sice nejsou úplně shodné (nejspíš díky odlišnému transformačnímu klíči při převodu ETRF89 do JTSK). Rozdíly u náhodně vybraných bodů se pohybovali v řádu metrů (0-10m), což je myslím pro tyto účely zcela dostatečné...

Jinak si myslím, že právě kvůli rozdílným metodám převodu (různé klíče) se asi nechce ZÚ pouštět do nějakého hromadného převodu souřadnic S-JTSK.
Petr Souček

**********************************************************************
doplnění:
Protože se problematikou trochu zabývám, musím se ozvat abychom nemátli čtenáře.
Problém převodu není v klíčích, ale v lokálních deformacích systému S-JTSK. Již dlouho existuje jednoznačně definovaný "teoretický" systém S-JTSK/95, který se od používaného S-JTSK liší max. v decimetrech. Jeho parametry by měly používat programy pro přibližné převody. Chyba 10 m je chybá hrubá, ba přímo omyl. Čtenář by mohl své pokusné převody provádět na těch bodech trig. sítě, které mají souřadnice v obou systémech. Na stránkách ČÚZK je seznam všeho software, vhodného pro převody i pro práce v bodových polích. Na webových stránkách jsou různé možnosti převodů s rozdílnou kvalitou a je potřeba vybírat.
S pozdravem Ing. Ladislav Fofonka

redakce

vyvěšeno: 15.09.2006
poslední aktualizace: 19.09.2006
ID článku: 2233
další informace:www.cuzk.cz
dataz.cuzk.cz/gu.php?1=06&2=10&3=010&4=a&t=1
gpsweb.cz/JTSK-WGS.htm
gpsweb.cz/WGStoJTSK.html


Z časopisu Zeměměřič č. 06-10
[Server]
GIS
GPS Software
Vševědna
[Pošta]