[Home Page]

Kráska v nesnázích s geomatikou

S autorem scénáře Petrem Jarchovským jsme rozmlouvali o novém českém filmu, který má být O SEXU, PENĚZÍCH A DOBRÉM ČLOVĚKU. Ovšem ani GEOMATIKA tam nepřišla zkrátka.


Ve Vašem filmu si 'zahrála' i katastrální mapa, poukázali jste na neurovnané vlastnické vztahy v katastru z období socialismu a spekulaci s pozemky. Vnímáte 'čachry s katastrem' jako fenomén polistopadové éry v naší společnosti?

Nevím, zda se jedná o „fenomén“. Určitě se ale podobné případy děly a dějí, vždyť jde o veliké peníze a zájmy mocných firem. Určitě se nejedná o nějaký náš specifický problém. Čachry s pozemky se dějí asi všude a spekulace s nimi se staly nejednou inspirací pro filmovou fabuli, Namátkou mne napadá třeba Čínská čtvrť od Romana Polanského.


Prý vždy pozorně nasloucháte a všechno dění kolem Vás zajímá. Máte Vy osobně nějakou zkušenost s katastrem a geodety, nebo jste použil příhodu z doslechu?

Případ s restituovanou vilou, pod kterou restituentům kdosi vyfoukl parcelu, na které dům stál, jsme opravdu opsali ze skutečnosti.


V bytě u Hrstků na stěnách visela spousta zarámovaných map. Kdo ze štábu má historické mapy v oblibě? Nebo mít mapy na stěnách byl přímo záměr tvůrců?

Když jsem hledal psychologický profil postavy Richarda Hrstky, nalezl jsem u Ericha Fromma jeden charakteristický detail – nekrofilně anální typ, který chorobně touží mít vše uspořádané a nad vším mít kontrolu, miluje mapy, diagramy a statistiku. Mapy jsou zároveň krásnou dekorací a tak jsme jimi vyzdobili Richardův byt. Nerad bych se však dotknul všech zcela normálních milovníků starých map, jakož i námořníků, geodetů a cestovatelů! (šibalský úsměv)


Dalším momentem, který je pro děj filmu rozhodující, je geografické satelitní určování polohy, což je další segment našeho oboru geomatika. Využíváte ve svém soukromí GPS navigaci nebo třeba právě to satelitní hlídání vozidla?

Před mým vlastním domem ukradla ráno pětadvacetiletá zlodějka vůz mého tchána, když se u nás zastavil, aby odvezl dceru do školy. Tchán měl satelitní vyhledávač a tak byl jeho vůz během hodiny zajištěn v lesích u Benešova. Vůz byl tedy zachráněn, zlodějka však utekla, protože firma Sherlog má oprávnění zajistit odcizený vůz, nikoli pachatele. Policie dorazila pozdě. Zlodějku chytli asi za týden přímo při činu majitelé jiného vozu.


Kulturní prostředí demokratické civilizace, představované renesančním Toskánskem, dokázalo vymanit českého emigranta Evžena (Josef Abrhám) z malosti české kotliny desetiletí devastované komunistickým režimem. Myslíte si, že je šance stát se hodným a čestným člověkem i u nás?

Dá to fušku, ale já tomu věřím.

Radek PETR

vyvěšeno: 20.09.2006
ID článku: 2242
další informace: www.kraskavnesnazich.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 06-10
[Server] Přečtěte siZajímavosti [Pošta]