[Home Page]

Ze zahájení 42. Geodesia rallye

Proslov na úvod - (prováděcí pokyny k 2. etapě)

Dnes ráno v rámci rozpravy na startu 42. Geodesia rallye budu mít jako ředitel trati a autor 2. etapy následující projev:

Letošní rallye si pro účastníky opět připravila několik lahůdek. Po nadšeném vyprávění Františka Janovského o minulých ročnících, které tu asi pamatuje jen on, kdy třeba spolujezdec cestou vystoupil z auta, plnil své úkoly a na určeném místě se zase sešel se svým řidičem, který také plnil své úkoly, nebál se Radek Petr ve své etapě nechat vystoupit hned celou posádku a ukázat jim zeměměřiččinu ještě blíže, než to dodneška dělaly všechny geo-itineráře. Ve druhé etapě není itinerář ani jediný! Máte jen čas a úkoly. Jak si svoji zeměměřickou práci zorganizujete, je jen a jen na vás – účastnících letošní 42. Geodesia rallye.

Každý zeměměřič v oboru začíná doslova od píky. Z každodenních prací v terénu jich postupně s přibývajícím věkem zůstává více a více v kanceláři a někteří ze svých vůdčích a manažerských postů postupně na klasické lítání po polích, stavbách a kopcích skoro zapomenou. Tuto „zeměměřickou etapu“ věnuji posádce s číslem 1 – Janovský + Šíma. Věřím, že si ji užijí a nezískají za ní zbytečné trestné body.

Naše rallye je koncipována jako zábava pro nejširší veřejnost, která o geodézii pranic neví. Proto nikomu nepůjčujeme žádné drahé geodetické přístroje, proto nedostanete žádné žulové stokilové kameny, které jako trigonometrické body rozmisťují geodeti po kopcích. Místo toho máte jen několik nádob s vodou. Když to pan Janovský slyšel, prohlásil, že to je nějaká blbost a že se hned odhlásí. Jenže on je pro každou srandu, jako vy, a dokonce nebude brblat ani teď, ani během etapy a ani po ní. Alespoň si to myslím - spíše v to doufám.
On ale i vy dostanete geodetickou dokumentaci, změříte si a spočítáte plochu pozemku, spočítáte geodetické body ve vyznačeném okolí. A že jich je spousta a každý si vyžádal práci nějakých geodetů.

A kdyby jste již náhodou nikdy tuto rallye nejeli, budete už navždy vědět, že zeměměřictví má své kouzlo a když neprší, tak je to pohoda. A když prší, tak je to taky skvělé, ale člověk jen zmokne. Ať se etapa i rallye líbí, povede a za 10 let na ní i ten brblal Janovský s láskou vzpomíná.

Radek PETR

vyvěšeno: 05.10.2006
poslední aktualizace: 25.10.2006
ID článku: 2253
další informace:www.geos.cz
www.
zememeric.cz/rallye


Z časopisu Zeměměřič č. 06-11
[Server] ZajímavostiZ domova [Pošta]