[Home Page]

Estonská geodetická společnost oslavovala 80. výročí svého vzniku

Na základě pozvání Estonské geodetické společnosti »Eesti Geodeetide Ühing« (dále v textu EGÜ) jsem se zúčastnil 3. - 4. 3. 2006 v Pärnu v hotelu Strand konference organizované v rámci oslav 80. výročí založení společnosti. Prostředí i organizace konference byla na velmi solidní úrovni, svědčící o poměrně dobré ekonomické situaci v Estonsku i solidním postavení geodetů. V současné době má EGÜ přibližně 160 členů (fyzických osob) a 17 firem. Ti se prakticky v plném počtu konference i schůze společnosti účastnili.

EGÜ je členem FIG a úzce spolupracuje především se společnostmi z Finska, Švédska, Dánska, Litvy a Lotyšska, aktivně se také účastní činností v CLGE. Mezi pravidelné akce patří v březnu konference a schůze společnosti, v červenci pak setkání v přírodě (sport a odpočinek). Mimo to společnost organizuje semináře a školení a vydává společensko-odborný časopis »Geodeet«.

Krátce o Estonsku (zdroj: www.businessinfo.cz):

Krátce o geodetických firmách:

převažujícími jsou geodetické práce v katastru (orientace na německé vedení katastru) dále mapování a inženýrská geodézie (ovlivněny ruským pojetím zpracování zakázek). Průměrná hodinová sazba firem za geodetické práce se dnes pohybuje okolo 30 - 40 EUR/hod., mzdy zaměstnanců se pohybují v rozmezí 700 - 1 000 EUR/měsíc. Podobně jako u nás neexistuje komora ze zákona, nicméně EGÜ má vysokou autoritu nejen mezi geodety, ale i ostatními státními institucemi, dochází zde k úzké spolupráci a koordinaci činností, např. při přípravě zákonů. Konference, ale i společenské části se zúčastnili nejen majitelé firem, ředitelé státních institucí a geodetických škol, ale i řadoví zaměstnanci. Další zajímavostí bylo známkování příspěvků přednášejících posluchači. Nevím, jak jsem dopadl. Snad dobře. Každopádně to považuji za velmi zajímavý námět pro organizátory školení, kteří tak získají okamžitý názor posluchačů.

Osobní pohled:

v Estonsku a především v Tallinu jsem byl poprvé v roce 1980 na návštěvě u svého spolužáka z MIIGAiK (Geodetická univerzita v Moskvě). Následně jsem zde v průběhu vysokoškolského studia byl i na odborné praxi. Opakovaně jsem pak navštívil Tallin v letech 1993 - 5, kdy jsme zde uvažovali o zřízení pobočky naší firmy. Estonsko v roce 2006 je sebevědomý stát, který se rozvíjí vysokým tempem. V kultuře bydlení i života mílovými kroky dohání své severské kolegy.

Ukázky webu a foto: EGÜ, Geomark AS, E.O. MAP AS

Geodeetilised uurimistööd

Firma teostab järgmisi geodeetilisi töid:

Tehniline varustus:

Reaalkinemaatiline GPS: RTK-GPS Trimble 5800/R8. Elektrontahhümeetrid: Leica TCR 1103, Leica TCRA703, Leica TCRA705, Leica TC805 ja Trimble S6 Robotic. Digitaalnivelliir Zeiss DiNi21, Nivelliirid: Zeiss Ni 020A , Sokkisha C330. Kaabliotsija DigiLock (Hagenuk KMT, Saksa). Raadiosaatjad Yaesu (Jaapan) Geodeetilised lisaseadmed statiivid, prismad firmalt Leica.

Tarkvara: Serveri tarkvara ja operatsioonisüsteemid ning kontoritarkvara: 1 litsents MS Windows Server Standard 2003, 16 litsentsi Windows XP Pro, 1 litsents Windows 2000 PRO, 1 litsents Windows NT 4.0, 1 litsents Windows 98 SE, 7 litsentsi MS Office 2000, 4 litsentsi MS Office XP Pro ja 2 litsents MS Office 2003. Graafika tarkvara: 8 litsentsi AutoCAD 2006 NLM, 1 litsents Autodesk Map3D 2006 SLM.

(Zdroj: vybavení estonské firmy podle Webu)

Ing. Karel Vach CSc., EuroGV s.r.o.

vyvěšeno: 06.10.2006
poslední aktualizace: 10.10.2006
ID článku: 2264


Z časopisu Zeměměřič č. 06-08a09
[Server] GeodézieZe zahraničí [Pošta]