[Home Page]

Galileo

Galileo je globální družicový navigační systém, který bude plně vyvinut a provozován Evropskou Unií, jeho komerční spuštění se chystá na rok 2010. Bude pracovat na stejných principech jako nynější americký GPS a ruský GLONASS, se kterými bude kompatibilní. Narozdíl od amerického a ruského systému však bude sloužit především civilním účelům, v případě vojenské krize by tedy neměla nastat situace, že by navigační systém přestal fungovat.

GALILEO se bude skládat ze 30 družic obíhajících ve třech rovinách o úhlu 56° vůči rovině rovníku po kruhových drahách ve výšce cca 23 500 km nad povrchem Země. GALILEO bude umožňovat určení aktuální polohy s přesností větší než jeden metr.

Navigační systém GALILEO bude poskytovat dva základní veřejné druhy služby - základní služby (přístupné všem uživatelům) a komerční služby (přístupné platícím uživatelům). Vedle toho budou fungovat další tři služby - služby "kritické" z hlediska bezpečnosti, vyhledávací a záchranné služby, veřejně regulované služby - jež budou určené pouze pro autorizované uživatele jako je armáda, policie, záchranná služba, ...

Navigační satelitní systém GALILEO bude využíván především v dopravě, použitelný však bude i v turistice, zemědělství, ochraně osob, krizovém managementu, hydrologii, ekologii, botanice, zoologii a dalších vědách a sférách bezprostředně dotýkajících se našeho života.

Kolik bude GALILEO stát?
vybudování operačního systému ............... 3,2 miliardy Euro
provozní náklady za rok ......................220 milionů Euro

Očekává se, že v roce 2020 by se na světě mohlo používat tři miliardy přístrojů přijímajících data z navigačního systému GALILEO.

Jakub Zmrzlík

vyvěšeno: 04.12.2006
ID článku: 2332
další informace: www.czechspace.cz/cs/galileo

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Jakub Zmrzlík a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 06-11
[Server] GPSZe zahraničí [Pošta]