[Home Page]

Galileo v Praze?

30.9.2006 podala Česká republika kandidaturu na sídlo Evropského úřadu pro dohled nad globálními navigačními systémy GSA. O stejné sídlo usiluje jedenáct zemí EU v čele s Německem a Francií.

Proč právě Praha?
Evropská Unie chce umisťovat své nové úřady do nových členských zemí a kromě Česka se o Galileo zajímá již pouze Slovinsko a Malta, navíc nás podporuje okolní Polsko, Slovensko a Maďarsko.

Česká vláda nabízí Evropské Unii budovu současné České konsolidační agentury, během prvních pěti let by EU nájem neplatila vůbec, posléze by budova stála 50% běžného nájmu v oblasti. Praha je navíc prezentována jako historická perla ve středu Evropy, která je ze všeh hlavních měst EU snadno dostupná, má dobrou infrastrukturu, nižší provozní náklady, je po všech stránkách bezpečná, patří mezi nejvýznamnější konferenční střediska na světě a má velmi kvalitní výzkumnou a vědeckou základnu.

Za evropský úřad v Praze lobují v Bruselu české politické špičky včele s ministrem zahraničí a dopravy a prezidentem Václavem Klausem.

Počátkem prosince letošního roku by se měli sejít ministři dopravy členských zemí EU a v polovině prosince by měl summit EU oznámit své konečné rozhodnutí.

Bude to Praha?

Jakub Zmrzlík

vyvěšeno: 05.12.2006
poslední aktualizace: 06.12.2006
ID článku: 2334
další informace:www.gsa-czechrepublic.eu
www.czechspace.cz

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Jakub Zmrzlík a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 06-11
[Server] GPSZ domova [Pošta]