[Home Page]

Kradl vzácné mapy a vystavil je v muzeu

Gymnaziální profesor zeměpisu Zdeněk Kučera z Nymburka patřil nejenom ke stálým návštěvníkům zámecké knihovny v Nelahozevsi, ale byl také aktivním pořadatelem výstav a přednášejícím na tradičních sympoziích »Z dějin G+K«. Ke své zálibě ke starým mapám přivedl i své nadanější studenty. S jedním z nich dokonce prezentoval v prosinci příspěvek o výstavě »Nový svět na starých mapách«.

Když pětačtyřicetiletý pedagog nymburského gymnázia odcházel 12. ledna ze zámku, už na něj čekali kriminalisté. V jeho tašce našli pětadvacet cenných map, které vyřízl ze vzácných historických atlasů. Policisté pak našli stovky dalších map z celého světa v jeho vile v Poděbradech.

»Je to neuvěřitelné, ale tato zpráva o autorovi výstav starých map je potvrzená«, sdělil nám spolupracovník Zeměměřiče Drahomír Dušátko. »Nechápu to, je to velice seriózní pán. Byl to pro mě šok, když jsem zjistil, co udělal. Považuji to za zkrat«, uvedl vedoucí nymburského muzea František Sýkora.

Pro toto muzeum Kučera připravil výstavu »své« sbírky map Nového světa, ale ta se mu stala osudnou. Na zeď totiž pověsil také vzácnou mapu od Martina Waldseemüllera z roku 1513, kde je nový kontinent poprvé nazýván Amerikou, kterou samozřejmě ukradl z nelahozeveského zámku.

»Před otevřením výstavy jsem nechal vytisknout katalog a ten jsem do Nelahozevsi zaslal i s pozvánkou na vernisáž. Pro normálního člověka je to asi nepochopitelné, ale já jsem chtěl, aby byla výstava krásná, proto jsem mapy ukradl,« řekl Kučera. Správkyně zámecké knihovny však Waldseemüllerovu práci poznala a krádež oznámil policii majitel zámku William Lobkowicz, který podezíral Zdeňka Kučeru – a ten následně krádeže přiznal. Odnesl si asi 260 map různých formátů. Při domovní prohlídce u něj policisté našli například i nekolorovanou mědirytinu mapy Severní Ameriky od Vincenza Coronelliho z roku 1690, vytištěnou v Benátkách.

Škoda jen z nelahozeveského zámku je zatím vyčíslena na deset milionů korun, ale podle kriminalistů se ještě může zvýšit. Policie zjišťuje v dalších muzeích a knihovnách v celé republice, jestli s nimi středoškolský profesor také nějak »nespolupracoval«. Kučerovi hrozí pět až dvanáct let vězení.

»Jsem z toho hotovej. Chci se co nejdříve omluvit jak v Nelahozevsi, tak i kolegům a studentům na gymnáziu,« vzkázal Kučera z nemocenské. Výstava starých map v Nymburku zůstane až do března, ale devět ukradených exemplářů zabavila policie. Profesor zeměpisu při tom patří ke známým odborníkům. »V mapách se skvěle vyznal. Vedl tu přednášky, vydával katalogy a články k výstavám. Odborníci si jeho výstavy nenechávali ujít,« řekl šéf nymburského muzea Sýkora. O možnosti publikovat některé krásné mapy na obálce Zeměměřiče jsme s Kučerou jednali právě v prosinci na akci technického muzea. »Budete za jejich publikování muset zaplatit majitelům«, odvětil nám tento vydařený »majitel«.

redakce

vyvěšeno: 06.02.2007
ID článku: 2367


Z časopisu Zeměměřič č. 07-01a02
[Server]
Kartografie
Školství Historie
[Pošta]