[Home Page]

Kde je střed naší země?

Dobrý den!
Chtěl bych v rámci setkání k 50 výročí provozu armádních vozidel dovést účastníky z celeho tehdejšího Československa k jeho tehdejšímu geografickému středu, který se má snad nacházet někde na JZ od města Vyškov. Tenhle střed snad má být nějak vyznačen, ale nikde jsem ho nenašel v průvodcích. Je to pravda a jsou známé souřadnice? Nejlépe pro mě laika GPS. Děkuji.
Kopečný


Děkuji za důvěru, ale nerad bych mystifikoval. Bohužel, tak zajímavou zakázku mi nikdo nezadal... Mám takový dojem, že kdysi (asi tak v době kdy začala jezdit T805) jsme se učili na základní škole, že středem republiky je vrch Brdo ve Chřibech, kousek od Kroměříže. Možná, že si to pletu s rozvodím několika moří, ale pro jistotu jsem vám spočítal souřadnice pro GPS: 49°10'15.98" s.š. a 17°18'32.82" v.d. Výška nad Baltem je 587 m. V každém případě návštěvou neprohloupíte. Kopec je výletním místem s krásnou zděnou rozhlednou v kraji mezi vínem a švestkami. Přeji mnoho krásných zážitků, i když se rozhodnete pro jiný střed.
S pozdravem
Ladislav Fofonka

Vážení kolegové!
Ze zájmu pana Kopečného vznikla docela zajímavá korespondence. Proto mě napadlo, jestli náhodou nemáte informace o tom, že by na Slovensku také někdo počítal střed SR. Pokud ano, tak bude mít dostatečné informace a jejich spojením s hranicemi Čech by vytvořilo předpoklad pro výpočet středu ČSR, ČSSR i ČSFR. Nabízím své zkušenosti a jsem ochoten zcela zdarma výpočet provést. A možná někde pod nějakou trnkou i vytyčit.
Fofonka

Adam Kopečný, Ladislav Fofonka

vyvěšeno: 06.04.2007
ID článku: 2450


Z časopisu Zeměměřič č. 07-04
[Server]
Různé
Zajímavosti Vševědna
[Pošta]