[Home Page]

Změna vlastnictví se uskuteční notářským zápisem?

V časopise Týden č. 46 byl článek o notářích a poslední odstavec byl o katastru. Článek je zde http://www.vugtk.cz/vystrizky/for_readers/listopad06/vugt1113.htm#c6 Nepřijde vám kolegove, to, co tvrdí člověk z právnické fakulty jako zdroj ´úžasných´ problémů?

--------------------------------------------------------------------------------
Citace:
Teď mají notáři v plánu další věc. Chtějí, aby se změna vlastnictví uskutečnila notářským zápisem, a ne vkladem do katastru. Na občanském zákoníku, který by změnil současnou praxi, pracuje už několik let Karel Eliáš z plzeňské právnické fakulty. Ministr Jiří Pospíšil, jeho někdejší žák, se dal slyšet, že by byl rád, kdyby byl nový zákoník přijat do dvou let.
Návrh původně zmiňoval jen notáře, později k nim přibylo i na šest tisíc advokátů. Pro veřejnost by to přesto byla změna k horšímu. Dnes si může každý sepsat kupní nebo darovací smlouvu sám, přičemž je píší i banky nebo realitní kanceláře, ale v budoucnu by musel jít za notářem nebo advokátem. Místo pěti set, které dnes platí katastru, by klient zaplatil tisíce až desítky tisíc,“ říká Eva Barešová, právnička Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.
Profesor Eliáš argumentuje tím, že stát nemá vstupovat do svobodně, smlouvou, projevené vůle občanů,“ říká Jiří Spáčil z Nejvyššího soudu ČR. To zní hezky, má to však svůj rub: ztratí se veřejná kontrola nad vlastnictvím. Když dnes vzniká vlastnictví zápisem do katastru, má každý pádný důvod, aby tam byl uveden. Každý si může najít, kdo a co vlastní. Když ale vlastnictví vznikne smlouvou, veřejná kontrola bude podstatně snížena. Kdo bude chtít něco skrýt, prostě se do katastru psát nebude. Podvody budou snazší,“ varuje Spáčil, například bude snazší prodat už jednou prodanou nemovitost.“
--------------------------------------------------------------------------------

Martin Nový

vyvěšeno: 10.04.2007
ID článku: 2453
další informace:www.vugtk.cz/vystrizky/for_readers/listopad06/vugt1113.htm#c6
www.vugtk.cz/vystrizky/indvys.html


Z časopisu Zeměměřič č. 07-04
[Server]
Resort ČÚZK
Katastr nemovitostí Různé
Přečtěte si
[Pošta]