[Home Page]

Google Maps a Google Earth stále překvapují

Google Maps a Google Earth představují další sérii novinek. Čeští uživatelé v nové beta verzi ocení především podporu dalších jazyků včetně češtiny. Nově podporovanými jazyky je polština, dánština, portugalština, korejština, arabština a pochopitelně čeština.

Kompletně jsou přeloženy jednotlivé nabídky programu a bylo také vylepšeno vyhledávání. Google Earth tak zvládá vyhledávat místa v češtině a zvládá také české adresy.

Pro území USA byly začleněny podrobnější výšková data, resp. podrobnější 3D terén s rozlišením 10 m. Zvýšily se tak pochopitelně i nároky na grafickou kartu a přenosovou rychlost připojení.

Mezi země, kde byla provedena aktualizace mapových podkladů patří například Německo, Velká Británie, Španělsko, Írán, část Řecka, Ruska, Kanady a Antarktidy. Nově se v Blogu Google Eart objevily také animace oblačnosti.

Největší novinkou je však pro Google Maps nová služba s názvem Street View. Ta umožňuje virtuální prohlídku ulicemi ve vybraných velkých městech v USA (New York, San Francisco, Las Vegas, Denver a Miami). Služba funguje velmi jednoduchým a intuitivním způsobem. Ve vybraných městech se vám po přepnutí do služby Street View zobrazí ulice modrou linií a přibude panáček, kterého můžete po liniích posouvat. Následně se vám zobrazí nové okno, ve kterém se můžete libovolně pohybovat do stran nebo přibližovat. Technologie, která byla použita, byla vyvinuta společností Immersive Media. Základem je snímání ve vysokém rozlišení pomocí snímací hlavy, která obsahuje jedenáct objektivů. V brzké době se snad objeví i virtuální prohlídky dalších nejen amerických měst.

Jaroslav Burian

vyvěšeno: 11.06.2007
poslední aktualizace: 09.07.2007
ID článku: 2570
další informace: maps.google.com/maps?f=q&hl=en&ie=UTF8&ll=37.09024,-95.712891&spn=47.167389,92.8125&z=4&om=1&layer=c

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Jaroslav Burian a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 07-06a07
[Server] KartografieGIS [Pošta]