[Home Page]

GPS údaje u digitálních fotografií: využití v aplikacích a na internetu

Ke každému pořízenému snímku váš digitální fotoaparát ukládá tzv. EXIF metadata, která mohou kromě malého náhledu snímku obsahovat řadu textových a číselných informací – údaje o datu pořízení znímku, parametry expozice (včetně použití blesku), údaje o konkrétním modelu digitálního fotoaparátu – a mohou obsahovat také metadata se zeměpisnými souřadnicemi místa, kde byl snímek pořízený.
Zatím sice existuje jen několik digitálních fotoaparátů s integrovaným GPS (například Ricoh 500SE) nebo fotoaparátů umožňujících napojení na GPS přijímač (třeba Nikon D200) s následným uložením zeměpisné pozice do EXIF metadat snímku, údaje o místu pořízení snímku však lze do fotografie přidat i dodatečně – editací v počítači. Pro zpracování a využívání GPS EXIF metadat vložených v digitální fotografii je zapotřebí používat vhodný program. Existuje jich hned několik a patří mezi ně i dva velmi populární programy – Adobe Photoshop Elements a Zoner Photo Studio.
Podpora GPS souřadnic v Zoner Photo Studiu 9 je však výrazně dokonalejší než v Adobe Photoshop Elements 5.0, ve kterém zatím nemáte na výběr jiný zdroj mapových podkladů než Yahoo! Maps. Mapa v Zoner Photo Studiu 9 může být buď online přebíraná z mapových podkladů serveru Seznam a Google Maps, druhou možností je pak offline mapa z edice Zoner Photo Map nebo offline mapa edice SmartMaps společnosti PLANstudio.
Možnosti automatického určení místa pořízení fotografie pak dále zkvalitní informační a archivační hodnotu digitálních snímků a navýší jejich možnosti vizualizace na mapě.

Zdroj: www.grafika.cz

vyvěšeno: 28.06.2007
ID článku: 2579
další informace: www.grafika.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 07-05
[Server] Zajímavosti [Pošta]