[Home Page]

Satelitní atlas pyramid byl pokřtěn pískem ze Sahary

PRAHA (29.10.2007) - V knihkupectví Luxor byl zapsán do české knihy rekordů a zároveň byl pokřtěn „Satelitní atlas pyramid“, který je největší českou knihou v distribuci v ČR. Vedle autorů byl mezi hosty i egyptolog prof. Verner, její excelence velvyslankyně Egypta a zástupce z agentury Dobrý den, který knihu na místě přeměřil a následně zapsal jako rekord. Knihu vydává nakladatelství Dryada v neuvedeném nákladu. Pískem ze saharské pouště pokřtili poslední říjnové pondělí v Paláci knihy Luxor moderátorka Martina Kociánová a Tomáš Tureček, šéfredaktor české redakce časopisu National Geographic unikátní publikaci Satelitní atlas pyramid. Ta nabízí 64 kilometrů čtverečních všech egyptských polí. Svým rozměrem se stala největší českou knihou v prodeji. Rekordní délku knihy je 48,7 centimetru a výšku 32,8 cm potvrdil zástupce Agentury Dobrý den Josef Vaněk. „Egyptologové získali unikátní sadu dat. Čtenář v ní může vidět, jak se vyvíjela stavba pyramid,“ řekl spoluautor knihy a student profesora Bohuslava Veverky Vladimír Brůna. Podle druhého autora knihy Miroslava Bárty jde o rozlišení 64 centimetrů na jeden pixel, což je mimo vojenskou sféru nejvyšší rozlišení. Za snímky z roku 2003 zaplatili 150 000 korun.
Cena atlasu, který se patrně výhradně prodává v Praze jen v Luxoru, nepřevýšuje částku 2000 korun. Není bez zajímavosti, že prvním a v ten den asi i posledním kupcem Atlasu byl profesor Bohuslav Veverka.
Atlas si při slavnostním uvedení do prodeje prohlédli rektorka Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Iva Ritschelová a děkan Fakulty životního prostředí Miroslav Richter, kterým odborný výklad poskytl jeden z autorů atlasu Vladimír Bruna, který je rovněž pedagogem ústecké univerzity.

Satelitní atlas pyramid přináší ...
Jednak satelitní snímky nejznámějších pyramidových polí starověkého Egypta z doby stavitelů pyramid. Dále poprvé zpřístupňuje české i zahraniční veřejnosti satelitní snímky hrobek a pohřebišť staroegyptských panovníků , a to v nejvyšším možném rozlišení.
Zkoumaná oblast zahrnuje od severu k jihu sluneční chrámy v Abú Ghurábu a dále pyramidové nekropole v Abúsíru, Sakkáře a Dahšúru. Na těchto lokalitách byly postaveny tři čtvrtiny všech známých pyramid panovníků Staré říše (k nim se pojí dále několik pyramid z doby Střední říše v Dahšúru) a stovky hrobek vysokých i nižších hodnostářů jejich doby. Publikace obsahuje text přibližující i historii mapování celé oblasti a reprodukce map, které vznikaly postupně od doby Napoleonovy expedice do Egypta na konci 18. stol. až po současnost.
K publikaci jsou přiloženy 3 složené velkoformátové mapy tištěné v Německu na největším ofsetovém stroji na světě. Bylo to nutné, neboť mapy jsou dlouhé 192 cm. Jde o satelitní snímek v plném rozlišení, Lepsiovu mapu, jež nikdy nebyla publikována vcelku a její jediný malovaný originál se nachází v Berlíně a de Morganova mapa, která rovněž nikdy nebyla publikována vcelku.

Další informace o spoluautorovi Vladimírovi Brunovi a fotografie naleznete na vimevite.cz

Petr Skála

vyvěšeno: 31.10.2007
ID článku: 2702
další informace: vimevite.cz/index.php?page=1&ida=444

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Petr Skála a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 07-10
[Server]
Kartografie
DPZ Fotogrammetrie
Zajímavosti
[Pošta]