[Home Page]

Francouzští studenti se chystají do vaší firmy nebo školy

Na KGK se obrátili francouzští studenti naší profese a požádali nás o možnost poznat práci geodetů v naší zemi. S lehkostí Francouzům vlastní nám v přiloženém mailu sdělují, že chtějí posílit své znalosti cestováním po Evropě, setkáváním s odborníky, návštěvami univerzit a dalších organizací v geodézii, geomatice, s různými lidmi, sdílením zkušeností atp. - zjevně žádná "brigáda"... A ve své činnosti jsou podporováni "Ordre des Géométres Experts" a jejich školou.
Můžete-li a chcete-li jim umožnit návštěvu ve vaší firmě a strávit s nimi několik hodin na témata uvedená shora, sdělte mi to a pak bychom jim mohli sestavit nějaký program.
S pozdravem Jan Fafejta

Chamber of surveyors and cartographers (KGK)

Dear Sir or Madam,
We want to introduce our assocation IGSO – Europe à la carte. We are seven students from ESGT (an Engineering School for Land Surveying and Topography which belongs to the CNAM-Conservatoire des Arts et Metiers), at Le Mans in France. The team is composed of seven students all in the first year. Our aim is to strengthen our knowledge in land surveying thanks to a travel throughout Europe. The last year, our predecessor went to Belgium, to Poland and to Norway.

We allow to contact you and to ask you if you will agree to help us to meet professionals. We would like to meet professionals, university, public organizations in land surveying, geodesy and geomatics. We could explain you in detail the aim of that travel but I can say that we want to learn more about the land surveying in other countries, to meet different people, to share experiences, ... In order to help us to think "global" and to be open-minded.

We are suppported by the french order of chartered-surveyors and by our school. For instance, we are eager to discover what is your specific works, what equipment you use, how to mark the boundaries of a plot.

We are available in July.

We give you the email of the team: europealacarte@laposte.net

We would like to thank you by advance,

Yours faithfully,

I.G.S.O.-E.S.G.T.

Jan Fafejta

vyvěšeno: 09.06.2008
ID článku: 2923
další informace: www.kgk.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 08-05a06
[Server]
Různé
Školství KGK
[Pošta]