[Home Page]

Hraběnku Bathory zachraňovali zeměměřiči

Velkofilm Juraje Jakubiska, nejdražší projekt naši kinematografie, v těchto dnech vstoupil do našich kin.

Zničehonic zaznělo z plátna při premiéře filmu Bathory ve Slovanském domě v Praze, že dva potulní mniši jsou zeměměřiči, kteří mapují obce v Severních Uhrách. Okamžitě jsem postavě mnicha otce Petra a novice Cyrila věnoval mnohem větší pozornost. Filmoví kritici je nazývají potulnými mnichy - špiony, klauny atd. Je pravda, že z celého filmu jaksi vybočují, ale pouze zdánlivě. Možná právě oni představují režiséra a scenáristu Juraje Jakubiska takového, jakého známe z předešlých filmů, a tyto postavy (asi jemu milé) „propašoval“ i do historického velkofilmu Bathory.

„Jakubisko bere svou hraběnku smrtelně vážně. Což neplatí o tandemu Mádl – Polívka v rolích potulných řeholníků, kteří by až příliš připomínali duo pátračů ze Jména růže, kdyby jim nepřidělil lehounce úsměvnou podobu z rodu snílků a k tomu rozkošné hračičky "sportovních" vynálezů.“ (Mirka Spáčilová)

Mniši - zeměměřiči představují vzdělanost a novátorství, které působí opravdu komediálně, ale právě jejich role film uvolňují, provázejí diváka ve spletitém osudu hraběnky a jsou na straně pravdy, čímž Erzsébet Báthoryové prokazují neocenitelné služby. Vlastně nebýt zeměměřičů se smyslem pro právo, nepodařil by se režisérovi jeho záměr ukázat příběh čachtické paní v určitých protikladech, které umožňují divákovi udělat si vlastní názor. Je čachtická paní oběť nebo vrah? To je zásadní otázka celého Jakubiskova filmu. Ono to s těmi krvavými lázněmi mohlo být totiž úplně jinak...

Držme se ale zeměměřictví, takže jsme hned na premiéře s Jurajem Jakubiskem udělali rozhovor o těch „směšných zeměměřičích“, který vám přineseme v papírovém čísle časopisu Zeměměřič.
Zatím si na film a postavy našich kolegů zeměměřičů udělejte názor sami. Dnes, 10. července 2008, se film Bathory začíná promítat také v běžné distribuci.

Marně však přemýšlím, kdo byl předlohou pro postavu kronikáře mnicha a zeměměřiče - otce Petra. Domnívám se, že by to mohl být náš kolega Petr Skála. Je to ale názor do diskuze. Příjemný divácký zážitek přeji všem čtenářům časopisu Zeměměřič.

Poprvé vyvěšeno a psáno: 21.02.2012
Česká televize uvede film Bathory v sobotu 22.2.2014.

Radek PETR

vyvěšeno: 10.07.2008
poslední aktualizace: 16.02.2014
ID článku: 2979
další informace: www.thebathorymovie.com


Z časopisu Zeměměřič č. 08-07a08
[Server]
Různé
Historie Zajímavosti
Z domova
[Pošta]