[Home Page]

Portolánový atlas je vystaven v Olomouci

Atlas byl objeven prakticky náhodou v roce 2006, kdy se olomoucká Vědecká knihovna stěhovala do nové budovy. O existenci světového unikátu se vědělo už začátkem třicátých let minulého století, nicméně v průběhu druhé světové války se na něj zapomnělo a od té doby nikdo nevěděl, zda atlas existuje a kde se nachází.

Portolánový atlas, jehož autorem je Jaume Olives, pochází z roku 1563. Po geografické stránce pokrývá atlas oblast Středozemního i Černého moře a zhruba severní část Atlantiku. Atlas je bohatě kolorován, kromě pestré škály stále svěžích barev se v nemalé míře při výzdobě uplatnilo stříbro i velkorysé zlacení. Skládá se celkem ze sedmi folií, z toho první list nese velkou větrnou růžici, za kterou následuje šestice vlastních mapových listů o velikosti 295×455 mm.

Atlas byl vyroben vysoce nákladnou technikou ruční kresby na pergamen. Všechny pergamenové listy jsou ohnuty ve hřbetu a přilepeny na papír. Vše je vázáno do hnědé kůže zdobené protlačovaným slepotiskem. Atlas je tvořen portolánovými mapami, které zakreslují hlavně mořské pobřeží se všemi přístavy, zálivy a zátokami. V dřívějších dobách tedy takovéto mapy sloužily zejména pro námořní navigaci.

Výstava atlasu potrvá od 8. října do 2. listopadu 2008 v atriu Uměleckého centra Univerzity Palackého (Konvikt). Na výstavě mohou zájemci zhlédnout jednak originál Katalánského atlasu, a potom také jeho maketu, v níž je možné i listovat. Kromě toho jsou v atriu rozmístěny i reprodukce celého atlasu na velkých posterech. K dispozici je i originální kniha o atlasu, zpracovaná Vědeckou knihovnou v Olomouci a Filozofickou fakultou UP v Olomouci.

Jaroslav Burian

vyvěšeno: 14.10.2008
ID článku: 3101

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Jaroslav Burian a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 08-09a10
[Server]
Kartografie
Zajímavosti Z domova
[Pošta]