[Home Page]

Vánoční čas v redakci

Dnes je sobota, sedíme tu v redakci nad předplatným a došlo mi, že jsem zase svým přátelům nestihl připomenout některé milé adventní a vánoční akce, kde se můžeme setkat. Činím to tedy takto hromadně - třeba to bude inspirací i pro nové tváře...

10. prosince křtila kamarádka ze Slováckého krůžku v Praze nový CD-ROM vánočních písniček. O tomto již proběhlém koštování a posezení u cimbálu píši hlavně proto, aby moji přátelé a kamarádi na Moravě věděli, že i v Praze máme nějakou kulturu. Stihl jsem to ve spěchu, ale stihl. Letos prvně.

16. 12. je prý nějaká akce na MZE s ministrem Gandalovičem ohledně pozemkových úprav. Asi to moc vánoční nebude, ale když mě osobně pozval šéf Ústředního pozemkového úřadu, tak se dám do gala a přijdu.

17. 12. je odpoledne Vánočka ve Výzkumáku, kde chceme dražit obraz, který byl na obálce vánočního Zeměměřiče. Korunky z aukce pošleme na humanitární účely, tak jsem zvědav, jak se zeměměřiči z oboru ukážou. Vyvolávací cena je 2500 Kč. Když jsem byl nedávno na vernisáži výstavy v Obecním domě o malíři a ilustrátorovi Bimbovi, došlo mi, že i drobná malůvku zajímavého umělce se během pár let může vyšplhat do slušných cenových relací. Ilustrátor Milan Teslevič je určitě zajímavým člověkem a jeho vtipná nadsázka o geodetickém klanění se hodnotám má ještě další rozměr. Uvidíme.

21. 12. je nějaké akce proti ČEZu, platům jeho manažerů a zdražování elektřiny. V 18 hodin si mají všechny rodiny zapálit 4. svíčku na adventním věnci a všechno ostatní na půlhodiny zhasnout. To zklidnění půlhodinky při svíčkách s rodinou bude jistě příjemné, tak se vlastně akce také rád zúčastním. Už jsem si naťukal do mobilu připomenutí.

Pak bych velice rád 23.12. stihl od 15 hodin na Kampě pod širým nebem tradiční Rybovku. Diriguje ji kamarád (s jeho manželkou jsem před 20 roky dělal v GKP - Kartografii Praha) a zpívají tam příchozí lidičky z pražských pěveckých sborů. Lákal jsem tam vždy i pana docenta Šímu, bývalého předsedu našeho rezortu, ať si jde také zazpívat. Třeba to letos stihne. Já asi zase budu jen poslouchat a možná s Petrem Polákem usrkávat svařák. Tímto už opravdu začínají Vánoce. Žel jsem to některé roky nestihl a letos to také vypadá nahnutě.

24. 12. chci jít na Půlnoční k Tomáši Halíkovi ke Karlovu mostu. V posledním Zeměměřiči jsme spolu rozmlouvali právě o výše zmiňovaných geodetických bodech u Božích muk, tak ho chci ukázat mým dospívajícím dětem.
Znám ho z jednoho průvodu k 17. listopadu, když ODS na Národní třídě si udělala svou hudební akci, kterou zatarasila cestu pokojnému studentskému průvodu. Tomáš Halík s herečkou Evou Holubovou (hrála u Sklepáků skvělou Haha Bimbi) chtěl se studenty projít až na Václavák a paní Holubová se strašně rozčilovala na ÓDéeSku, že průvod nepustí. Ať prý jde Tomáš Halík (v té době se s ním uvažovalo i na funkci prezidenta republiky) na pódium a požádá lidi, aby se rozestoupili a pustili průvod. Byla tam hustá tlačenice a nešlo se k pódium dostat. Tak jsem chytil Holubovou, Halíka a naši rodinu za ruce a s tímto hadem jsem se protlačil až k pódiu, ale mezitím se tam vydrápal John Bok, který požádal lidi o stejné. Tomáš Halík pak měl krásnou řeč pod svatým Václavem ke studentům. Nikdo si nevšiml, že měl jednu rukou dlouhou - jak jsem ho rval davem.
Určitě bude mít narváno i na Půlnoční. Beru ho, že komunikuje s budhisty, muslimy... a hledá společnou řeč. Není to takový křesťanský sebezahleděněc. Vždyť Bůh je jen jeden.

26. 12 v pátek na Štěpána již 25, možná 28 let chodí taková partička lidí koledovat po Starém Městě a Malé Straně od dvorku k dvorku a pak už v dosti veselé náladě (někde dají starousedlící koledníkům i kořalenku na zahřátí) dorazí cca ve 13,30-14 hodin na Kampu a předvede tam svoji vánoční hru. Vždycky je tam napráskáno. V roce 1987 (?) se tam ucpal i Karlův most turistama a všichni si zpívali koledy. Něž to přijel někdo rozehnat, tak už všichni byli někde v hospodě na svařáku a tradice přežívá stále. Prý se tato pražská koleda dostala i do nějaké národopisné encyklopedie. Na Kampě jsem byl zatím každý rok a snad letos zvládnu i tu dopolední koledu.

Takže to bylo několik poznámek k vánočnímu času. Pokud se na nějaké akci neuvidíme, přeji vám už nyní krásné svátky, hodně zdraví a úspěchů v novém roce a ať dá Bůh, že se budeme i nadále setkávat nejenom na stránkách Zeměměřiče.

Radek PETR

vyvěšeno: 13.12.2008
ID článku: 3185


Z časopisu Zeměměřič č. 08-11a12
[Server]
Různé
Zajímavosti Z domova
[Pošta]