[Home Page]

Intergeo 2008 - zpožděné ozvěny - 2.díl

Co bylo na Intergeo 2008 zajímavého u společností Pentax?

Pentax
Po loňském velmi úspěšném uvedení totální stanice s vestavěným operačním systémem Windows.CE na trh a následném zdařilém inovování populární řady ekonomických totálních stanic řady V – 200 řadou V – 300, připravila letos společnost Pentax další novinku.
Na výstavě Intergeo v Brémách byla představena nová produktová řada označovaná obchodní značkou Pentax Visio. Jak již sám název napovídá, všechny přístroje zahrnuté do této nové skupiny mají integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 3,1 Mpix s možností až trojnásobného zvětšení (funkce digital zoom). Integrovaná prohlížecí barevná TFT obrazovka má velikost 34 x 24 mm. Přístroj tedy umí současně pořizovat a ukládat do paměti nejen obvyklá měřená data, ale lze s ním i pořizovat fotodokumentaci jednotlivých měřených bodů, širšího zájmového území nebo i nepřehledných či složitých detailů před dalším zpracováváním v kanceláři.
První totální stanice této kategorie je označená jako V – 325DN; jde o přístroj s úhlovou přesností 5“, dosahem na jeden hranol 4500 m, dosahem bezhranolového měření 250 m a možností uložit do vnitřní paměti až 30 000 záznamů. Kromě standardního komunikačního rozhraní RS 232 má přístroj i USB port pro rychlý přenos objemných souborů. Do přístroje je možné vložit i standardní SD kartu o velikosti 1 GB, na kterou lze uložit při nejvyšším rozlišení (3,1 Mp) cca 650 obrázků a při ekonomickém rozlišení (1,3 Mp) cca 1400 obrázků.
Řada Pentax Evolution - začátkem roku 2009 bude nahrazena osvědčená řada totálních stanic R – 300X novými přístroji označenými jako R – 400. Svojí úhlovou přesností plně nahradí předchozí přístroje, navíc budou mít zvýšený dosah měření vzdáleností bez hranolu (300 m) a i na hranol (6000 m). Samozřejmostí bude možnost přenášet data i přes USB port. Výkonnou vnitřní paměť na 50 000 bodů bude možné ještě dále rozšířit pomocí vložení SD karty. V segmentu nejvýkonnějších totálních stanic se připravuje rozšíření řady W – 800 o přístroj W – 821NX, který bude díky své úhlové přesnosti (1 “!) patřit do nejpřesnější třídy totálních stanic.
Další obchodní značkou uvedenou na výstavě je Pentax Profile. Přístroje této řady jsou konstruovány tak, aby při zachování dostatečné přesnosti a spolehlivosti poskytovaly vysoký komfort při ovládání. Hlavní cílová skupina zákazníků pro značku Pentax Profile se sice nachází ve stavebnictví, nicméně totální stanice této řady lze s úspěchem doporučit i pro geodetické kanceláře. Pro svoji úhlovou přesnost, dostatečný dosah, možnost bezhranolového měření vzdáleností, snadnou obsluhu a výhodnou cenu jistě tyto totální stanice naleznou svoje uplatnění i v tomto oboru.

Tradičně první číslo v roce je ukázkové číslo a naleznete jej na www.zememeric.cz/pdf/Zeme-09-01+02.pdf Tam si můžete přečíst i další články.

Bohumír Cochlar, Geopen, s.r.o.

vyvěšeno: 16.03.2009
poslední aktualizace: 17.03.2009
ID článku: 3293
další informace:www.zememeric.cz/pdf/Zeme-09-01+02.pdf
WWW.GEOPEN.CZ


Z časopisu Zeměměřič č. 09-03a04
[Server] GeodézieZe zahraničí [Pošta]