[Home Page]

S primátorem Prahy v tunelu Blanka

Exkurze pro novináře do tunelu Blanka v pátek 20. března 2009 byla mým velkým zklamáním. Primátor Prahy Pavel Bém mluvil zajímavě, ale bývalý berlínský primátor, kvůli kterému se asi celá akce pořádala, byl naprosto nudný, nicneříkající a „dlouhý“. Nezbyl tedy čas na dotazy.

Do pětadvacetimetrové stavební jámy nás po lešenářském schodišti pouštěli po pěti, abychom lešení s primátory neshodili. Kameramani a fotografové se rvali o pořadí, aby pořídili ty nejlepší záběry s Bémem v díře. Já se těšil, že si na čele ražby ušpiní naši radní své polobotky, ale organizátoři nás ze dna jámy zavedli do již vybetonovaného hloubeného tunelu, kde na podlaze bylo vidět čerstvé zametení prachu. Zatímco venku sněžilo, tak v tunelu nebyl ani průvan. Oproti exkurzi, kterou pořádal náš časopis Zeměměřič před několika lety pro své čtenáře, do právě se razícího tunelu Mrázovka s ještě „mokrým“ primárním ostěním, mi zametený hloubený tunel přišel jako nezajímavý větší sklep nějakého paneláku. Tedy další nuda.

S Pavlem Bémem jsem blížeji poznal loni na podzim během oslavy výročí našeho smíchovského gymnázia, kde jsme oba studovali - on je ale starší. Nyní v tunelu jsme svorně před ostatními novináři „lobovali“ za zvýšení rychlosti v tunelu ze 70 na 80 km/hod. Dokonce jsem si i zavtipkoval, když primátor Bém, po tom, co řekl, že se zase s novináři opět sejde v tunelu Blanka za půl roku, byl organizátory exkurze směřován k mikrobusu k vyjetí na povrch již hotovým výjezdem. Pavel Bém se dotázal, jestli vyjede na křižovatce U Vorlíků, že má za 5 minut další akci, a já dodal že ano ale ne dnes, ale až za 6 měsíců. To se hlasitě rozesmál i Eberhard Diepgen, kterému pohotově překladatelka přeložila, že cesta autem na povrch jim bude trvat 6 měsíců, ať jde raději pěšky.

Před akcí jsem si prohlédl většinu fotografií na portálu www.tunelblanka.cz a záběrů s geodety tam bylo jako šafránu, takže se touto cestou obracím na zeměměřické firmy, které na Blance měří, ozvete se, ať o vaší prací a o tunelu můžeme v Zeměměřiči něco zajímavého napsat. Jinak by to bylo opravdu promarněné páteční odpoledne. Kdo si pamatujete zpravodajské relace z 20. března 2009, víte, že i jiná média vesměs přešly tuto akci mlčením. To já nechci. Je to ambiciózní stavba a stojí za to.

Radek PETR

vyvěšeno: 23.03.2009
ID článku: 3320


Z časopisu Zeměměřič č. 09-03a04
[Server]
Geodézie
Zajímavosti Z domova
[Pošta]