[Home Page]

Den otevřených dveří na ČVUT

Fakulta stavební ČVUT zve na dokumentární film i do laboratoře Dnem otevřených dveří pro širokou veřejnost se Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze připojuje k řadě dalších subjektů z oboru stavebnictví, které se v sobotu 28. listopadu 2009 představí veřejnosti v rámci projektu Dny stavitelství a architektury. Návštěvníkům bude fakulta otevřena od 9.00 do 13.00 hodin a nabídne promítání poutavého snímku z indického Himálaje o výstavbě Sluneční školy, ale také exkurze do speciálních laboratoří a doprovodný program pro návštěvníky především s duší modeláře. Místem konání bude budova fakulty na adrese Thákurova 7, Praha 6 - Dejvice.

O tom, že sny lze uskutečnit, když jim věříme a opravdu o ně usilujeme, vás přesvědčí poutavý snímek „Cesta ke Sluneční škole“. Dokumentární film, natočený Tomášem Obermairem, umožňuje nahlédnout do života obyvatel indické části Himálaje. Zachycuje tamní kulturu, nespoutanou přírodu a unikátní český projekt ekologické Sluneční školy v Kargyaku. Projekt je od ideje po realizaci dílem absolventa Fakulty stavební ČVUT, Ing. Jana Tilingera, který dokázal svůj diplomový projekt dotáhnout k realizaci stavby ve výšce 4200 m n.m. Promítání snímku bude probíhat od 9.30 hodin a 10.30 hodin (v případě zájmu také od 11.30 hodin).

Jak výzkum pomáhá praxi, se návštěvnicí dozví od odborníků ve specializovaných laboratořích. To, že silnice není jen černobílá, ale že ukrývá i určitá tajemství, odhalí Silniční laboratoř. Laboratoř 3D stereoskopické projekce ukáže, co umí virtuální realita a jak ji využívají architekti či projektanti. Vzpomenout na letní čas strávený u vody umožní Vodohospodářská laboratoř, která představí modely vodních děl. Ukázky jsou příkladem propojení výzkumné činnosti s praxí a vzájemné spolupráce, představen bude např. projekt Vodní elektrárny u Českých Budějovic nebo Přehrady Orlík. Moderní trendy ve vytápění, vzduchotechnice a kvalitě vnitřního prostředí představí Laboratoř TZB, která je špičkově vybavena pro experimenty. Exkurze probíhají průběžně formou organizovaných prohlídek.

Pro malé i velké, a především ty s duší modeláře, bude probíhat tvorba modelů z připraveného materiálu jako ukázka speciální soutěže pro studenty středních škol, která se uskuteční v lednu 2010 v rámci dne otevřených dveří pro zájemce o studium. Postavené modely budou na místě otestovány při zatěžovací zkoušce a návštěvníci si je mohou odnést jako dárek.

Fakulta nabídne také ukázku využití laserového skenování při dokumentaci historických památek. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet skenovaní třeba na vlastní hlavě, kterou jim po zpracování zašleme jako 3D obrázek.

Pro zájemce o studium na fakultě je připravena prezentace „Proč studovat techniku na ČVUT?“ doplněná základními informacemi o studiu, výuce a přijímacím řízení. Prezentace začínají v 10.00 a v 11.00 hodin.

redakce

vyvěšeno: 24.11.2009
ID článku: 3555
další informace: www.fsv.cvut.cz/pr/dsa09.php


Z časopisu Zeměměřič č. 09-11a12
[Server] ŠkolstvíZ domova [Pošta]