[Home Page]

Univerzální velkoformátová tiskárna - HP Designjet Z5200 44“ PostScript

Společnost Hewlett-Packard představila v polovině tohoto roku novou, praktickou velkoformátovou tiskárnu, která doplnila řadu pigmentových tiskáren řady Z.

Svým pojetím snadného, uživatelského tisku významně rozčeřila hladinu ve firmách zabývajících se GIS, ale také na trhu reprografií, copy center, grafických studií či fotolabů.

Často problematická integrace velkoformátového tisku se stala minulostí a i méně zkušení uživatelé si s tímto nástrojem mohou dovolit tisknout vlastně okamžitě.

HP Instant Printing PRO utility velmi zjednodušuje práci s velkoformátovými tiskárnami. Umožňuje totiž poslat do tisku najednou grafiku v různých formátech včetně dokumentů ve formátech Microsoft Office, měnit její velikost, kvalitu tisku či umístění na médiu, použít ořezové značky a přitom stále kontrolovat výsledek v náhledu. Tato aplikace může na první pohled vypadat jen jako jeden z mnoha užitečných pomocníků, její přínos je však mnohem zásadnější, především v možnosti využívat nové zařízení bez zbytečných odkladů.

Přestože koncepce této tiskárny jako univerzálního a snadno ovladatelného nástroje je pro Z5200 nejvýznamnější výhodou, shrňme si i několik technologických faktů.

HP Designjet Z5200 má šířku tisku 1,1 metru. Osm pigmentových inkoustů (cyan, magenta, yellow, light cyan, light gray, light magenta, matte black, photo black) zvládne nejrůznější typy výstupů i tiskových materiálů od přesných čárových výkresů na obyčejném papíru, přes rendery a postery na samolepkách a speciálních fóliích, velmi odolné bannery, fotopapíry, až po plátna nebo textilie.

Pigmentové inkousty Vivera jsou navíc světlostálé a řadu potištěných materiálů můžete používat také v exteriéru. Velkoplošná grafika si vyžaduje zvláštní přístup ke správě barev, nastavení kvality a barevné konzistence. Speciálně u GIS výstupů jsou přesné barvy často přímo vyžadovány.

V případě Z5200 nemusíte spoléhat na náhodu – pro přesnost barev a opakovatelnost tiskových výstupů je v tiskárně místo klasického densitometru použit vestavěný spektrofotometr. Pomocí něho tiskárna dokáže tisk kalibrovat, a to bez nároků na nějaké speciální znalosti toho, kdo tiskárnu obsluhuje.

K dokonalému výsledku přispívá také úzká spolupráce HP při vývoji software třetích stran, jako jsou například produkty společností Bentley Systems, Adobe, Autodesk a řady dalších.

Žhavou novinkou v tiskových materiálech je matný polypropylen HP Everyday Matte Polypropylene. Čistě bílá, dokonale matná, hladká polypropylenová fólie pro tisk posterů, map, navigací, reklamní grafiky a mnoha dalších aplikací okamžitě schne, je použitelná v interiéru i exteriéru a navíc za bezkonkurenční cenu. Na tomto materiálu dostali čtenáři Zeměměřiče a GeoBusinessu pozvánku na odborný seminář o velkoformátovém tisku.

Častým problémem různých tiskových řešení jsou dovedně skryté náklady navíc za software, tiskové RIPy a podobně. Základem dobrého řešení je jeho celistvost a Z5200 je přesně taková, jak očekáváte. Veškerý ovládací software, účtovací rozhraní, správa barev či HP Instant Printing PRO utility, díky níž můžete posílat do tisku různé formáty souborů jednoduše a najednou, je součástí zařízení a tedy zdarma.

Tiskárna je navíc vybavena USB rozhraním i gigabitovou síťovou kartou. Se 48 GB vyhrazené paměti a pevným diskem o velikosti 160 GB spolu s tiskovým jazykem Adobe PostScript není problém tisknout přímo také PDF, JPG či TIFF soubory, což hlavně v případě větších souborů výrazně šetří drahocenný čas.

Velkoformátový tisk dnes zasahuje do mnoha nejrůznějších odvětví a díky novým technologiím již není záležitostí jen pro pár velmi specializovaných firem. HP Designjet Z5200 je opravdu zajímavým novým řešením pro všechny firmy, které chtějí proniknout na tento slibně se vyvíjející trh velkoplošného tisku.

Máte dotazy či vás zaujalo, jak můžete ušetřit při velkoformátovém tisku? Obraťte se na Terezu Vosykovou, specialistu na velkoformátový tisk. Ráda vám poradí, jak optimalizovat váš velkoformátový tisk. Její e-mail je tvosykova(@)amonsystem.cz

V září, říjnu a listopadu 2010 se bude rovněž konat odborný seminář věnovaný velkoformátovému tisku. Chcete-li se zdarma dozvědět, jak tisknout levněji a přitom kvalitně, zaregistrujte se na seminář.

Tereza Vosyková, AMON System

vyvěšeno: 11.09.2010
ID článku: 3814
další informace: www.amonsystem.cz/velkoformatovy-tisk-hp

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel AMON System, firemní příspěvek a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 10-09a10
[Server] Z domova [Pošta]