[Home Page]

Video-mapping Staroměstského orloje

Zveme vás na jedinečnou a neopakovatelnou projekci, tzv. video-mapping Staroměstského orloje u příležitosti jeho 600. výročí. Projekce se odehraje 9.10.2010 od 19.30 a bude se opakovat do 22.00 každou půlhodinu. Více informací je v textu níže a nějaké fotky a aktuální info najdete na tomto facebookovém eventu: http://bit.ly/90Wmo8

Budeme se na Vás těšit, Martin Pošta & team

Staroměstský orloj, středověké astronomické hodiny, které patří k nejznámějším památkám Prahy, oslaví v sobotu 9. října své 600. narozeniny. Na počest tohoto významného jubilea se odehraje vizuální projekce (video-mapping) přímo na jižní stranu budovy Staroměstské radnice, kde je orloj umístěn. Jednotlivé části projekce představí divákům významné kapitoly z dějin této památky.

Počítačová animace představí stavbu orloje od architektonického plánu přes kamenickou práci Petra Parléře až po umístění kalendářní desky od Josefa Mánese. Návštěvníci Staroměstského náměstí budou moci nahlédnout díky optické hře i do útrob orloje. Projekce také připomene dramatické události - husitské války, popravu pražských pánů až po poškození Orloje při osvobozování Prahy v roce 1945. Vizuální projekce se bude konat v sobotu 9. října od 19.30 do 22 hodin. Projekce budou začínat vždy v každou půl a celou hodinu – hned po promenádě Apoštolů. Délka audiovizuálního díla je cca. 10 minut. Vstup na Staroměstské náměstí je zdarma.

Námět pochází z dílny pražské produkce Tomato production, na scénáři pak spolupracovali výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá převážně mappingovou produkcí. Nyní již třetím měsícem vytváří 2D a 3D animace, z nichž bude pásmo poskládáno.

Video mapping, neboli projekce na budovy, je ve světě rok od roku populárnější umělecké odvětví, které si získává stále početnější publikum také v České republice. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy laserově zaměřena, animace se připravují přímo „na míru“ každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo.

Mapping Staroměstského orloje berou čeští audiovizuální umělci jako prestižní záležitost. V programu se objeví kromě výše uvedených aspektů této památky – technických, uměleckých a historických - i ty mystické, neboť je známo, že orloj je opředen řadou legend. To vše zůstane v rovině obrazové za použití hudby. Dialogy tvůrci vůbec nebudou používat a dílo tak bude mezinárodně srozumitelné pro všechny diváky. Tvůrci věří, že mapping Staroměstského orloje bude důstojnou oslavou šestistých narozenin této významné národní památky.

Něco málo z historie Staroměstského orloje Hodiny na Staroměstské radnici existovaly již v roce 1402, ale až v roce 1410 zde byl hodinářem Mikulášem z Kadaně pravděpodobně podle návrhu astronoma Jana Ondřeje sestrojen orloj.

Staroměstský orloj prošel mnoha přestavbami a vylepšeními. Kamenická výzdoba orloje je pravděpodobně dílem kamenické huti Petra Parléře, která v Čechách působila do roku 1420. V druhé polovině 16. století upravil a zdokonalil orloj Jan Táborský z Klokotské Hory. V roce 1866 byla osazena kalendářní deska od Josefa Mánesa se symboly zvěrokruhu, měsíce a se znakem Starého Města pražského. Ke konci 2. světové války během Pražského povstání byl orloj značně poničen a jeho obnovení si vyžádalo celkovou rekonstrukci.

Orloji (latinsky: hodiny) dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Na astronomickém ciferníku, odvozenému od astrolábu, je možno odečíst různé časy, astronomické cykly, polohu Slunce a kterým souhvězdím zvířetníku právě prochází, polohu Měsíce nad nebo pod horizontem, jeho fázi a postavení vzhledem ke Slunci. Z kalendářní desky je možno odečíst aktuální měsíc, den a náboženské svátky. Nad astronomickým ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se pohybují apoštolové. Orloj je dále doplněn sochami po okrajích, bustou anděla mezi okny apoštolů a ozvučeným kohoutem v horní části nad okny.

Pohon orloje, hodin, astrolábu, kalendářní desky, apoštolů a doprovodných pohybů soch je zajištěn mechanickým hodinovým strojem odměřujícím čas a od něj jsou odvozeny všechny další pohyby.

Staroměstský orloj je součástí historického centra Prahy, které je zapsáno na seznamu kulturních památek UNESCO v ČR.

Video mapping Staroměstského Orloje je pořádán pod záštitou Hlavního města Prahy, radního pro kulturu Bc. Ondřeje Pechy a za finanční podpory Pražské plynárenské, a.s.

news(@)freshfilmfest.net

vyvěšeno: 04.10.2010
ID článku: 3822
další informace: bit.ly/90Wmo8


Z časopisu Zeměměřič č. 10-09a10
[Server] HistorieZ domova [Pošta]