[Home Page]

Úžasný Atlas Maior of 1665 opět k dostání i v ČR

On-line objednavka

Autor: Peter van der Krogt
Nakladatel: Taschen
Jazyk: anglický, německý, francouzský
Vazba: pevná
Počet stran: 512
Formát: 25,2 x 38,2 cm
ISBN: 978-3-8365-2411-7
Cena: $ 69.99, v redakci za 1499 Kč (včetně DPH a dopravy kurýrní službou)
V roce 2006 se stala naše redakce největším distributorem v ČR Atlasu Maior z r. 1665 v původní ceně za 4 500 Kč. Pro letošní vánoční trh připravil vydavatel knih pro náročné, německé nakladatelství Taschen zmenšenou a cenově dostupnější verzi tohoto překrásného historického atlasu.

Nejrozsáhlejší a nejkvalitnější atlas z období baroka s názvem Atlas Maior Joana Blaeua vznikl v roce 1665 jako reakce na jiný dobový atlas vytvořený kartografem Johannesom Janssoniom - Blaeuovým rivalem. Původní 11svazkové vydání v latině obsahovalo 596 map Evropy, Afriky, Asie, Ameriky a Antarktidy a představovalo největší a nejkompletnější atlas své doby a zároveň jednu z nejvzácnějších knih 17. století vůbec. Její reprint připravilo německé vydavatelství Taschen z kvalitní kopie uložené ve vídeňské národní knihovně.

Právě 17. století se považuje za začátek moderního světa. Vědecké objevy radikálně změnily postoj lidí k světu, který je obklopoval. Tvorba map se stala úspěšnou obchodní činností. Ptolemaiova Geographia z roku 1475 byla jediným zdrojem geografických informací pro studenty a cestovatele až do 16. století. Později sice vznikaly soubory map a malé vydaní atlasů, ale rozsáhlejší a souborné dílo se objevilo až v podobě knihy Atlas Maior. Úvod ke knize, napsaný autorem Petrem van der Krugtnem, objasní historické a kulturní souvislosti vzniku díla. Detailní popisy k jednotlivým mapám dělají zároveň z knihy neocenitelný zdroj dobových zeměpisných údajů ze zemí celého světa.

Atlas je velmi krásně vyveden a kdo zná staré mapy, bude plesat nad zvětšeninami detailů a plakáty alegorií světadílů.
Všem, kdo si chtějí udělat na Vánoce radost, všem, kdo chtějí pro někoho důstojný dar k životnímu jubileu, a všem, kteří mají tento atlas doma, v práci nebo ve škole kam dát, vřele doporučuji nákup - v naší redakci za 1499 Kč (včetně DPH).

Kdo si to můžete jako zeměměřickou pomůcku uplatnit v nákladech se už vůbec na nic neohlížejte. Je to opravdu bomba a nedokáži odhadnout kolik atlasů je schopno německé vydavatelství Taschen věnovat na český trh a v jakém časovém horizontu, takže před Vánoci už může být vyprodáno. Objednávejte ještě dnes v redakci na adrese www.zememeric.cz/objednavka-atlas (Slovenským čtenářům se omlouváme, ale nemáme v těchto chvílích zajištěnu rychlou a levnou dopravu na Slovensko).

Recenze v češtině

Informace na Taschen

On-line objednavka

Radek PETR

vyvěšeno: 11.11.2010
ID článku: 3873
další informace:www.taschen.com/pages/en/catalogue/classics/all/44808/facts.blaeu_atl
www.zememeric.cz/clanek.php?zaznam=1987
www.zememeric.cz/objednavka-atlas


Z časopisu Zeměměřič č. 10-11a12
[Server] KartografieHistorie [Pošta]