[Home Page]

Vážený pane doktore

nezlobte se, že Vás obtěžuji. Vím, že toho máte dost, když balíte a odcházíte.

Také jsem Vaše balení již zpozoroval, když dlouho čekám v nemocnici. To pak raději vždycky vezmu nohy na ramena a pádím pryč, protože mi utíká práce a obživa. Kdo by taky chtěl být dlouho v nemocnici, že? Ještě, že jsem jako geodet otužen dlouholetými pobyty na čerstvém vzduchu a potřebuji Vás zřídka. Už mi musí být opravdu ouvej, abych Vás vyhledal. Ovšem léta se hlásí a je to znát na těle i na duši.

Ale ještě než odjedete do toho vysněného Německa, chtěl bych se Vás na něco zeptat. Na začátek bych se asi měl představit, protože mě nejspíše neznáte. Takže – také jsem, jako Vy, vystudoval vysokou školu za peníze našich spoluobčanů, daňových poplatníků. Sice jsem studoval jen 5 let, ne tak dlouho jako Vy, ale nebylo to rozhodně nic jednoduchého a byl jsem rád, že jsem tu státní zkoušku z geodézie, mapování, informatiky a z pozemkových úprav udělal. A to nemluvím o všech zkouškách z matematiky, deskriptivní geometrie, fyziky, informatiky, vyrovnávacího počtu a všech geodézií a kartografií, co Vás ani ve snu nenapadnou. Hned po škole jsem jako Vy nastoupil do zaměstnání – normálně do terénu. Měřil jsem „od nevidím do nevidím“, v mrazu dešti a pak s výsledky do kanceláře. Tam je tepleji, ale to znáte sám. Často jsem v kanceláři nestačil ani vyzout zablácené boty. Hrůza, když měření nevyšlo! To jsem musel znovu ven, slota neslota. Ještě že mne často zachránila tma tmoucí. Ono fakt při měsíčku měřit většinou nejde, ale nové technologie v geodézii nám nyní berou i ten noční odpočinek. A ti Američani s těmi družicemi jsou také nevyzpytatelní! Jednou mne dorazil nejmenovaný zákazník, když mi tvrdil jaké mám úžasné zaměstnání – měří to samo, počítá to samo, koukám se dalekohledem po ženských... Úžasné živobytí! Ale ženských si spíše užijete Vy při vyšetřeních, co?
Po 5 letech měření jsem se přihlásil na zkoušku k oprávnění ověřovat výsledky geodetických prací. Ani jsem netušil, co všechno mohou teoretici zformulovat do otázek. Takže jsem to zkoušel několikrát – zkouška je od slova zkoušet – nakonec se to povedlo, ale znal jsem to všechno. Navíc jsem za pár roků byl na zkoušce znovu – na rozšíření oprávnění. Nemyslete si, že se oprávnění ÚOZI dáva zadarmo.


Úplně Vás chápu, pane doktore, ty nástupní platy jsou fakt dost nízké. Já například bral první 3 měsíce 10 000 Kč, pak mi rok dávali 17 000 Kč a za 5 let jsem bral už 19 000 Kč. Myslel jsem, že mi zaměstnavatel přidá, když budu mít oprávnění, ale chyba lávky! Práskl jsem mu s tím, málem jsem ho vzal vytyčkou skrz naskrz! V současné době pracuji „na sebe“ a nevím jestli jsem udělal dobře. Mám noční můru z termínů zákazníků, nejhorší je E-ON a RWE. Pak mne štve DPH. Také mi volá každý měsíc zdravotní pojišťovna, okresní správa sociálního zabezpečení a často i finanční úřad, že by chtěli přijít na kontrolu, nejlépe dva úředníci zaráz. Když odmítám, že bývám v terénu, fakt vypadám jako vyhýbač. Ještě jeden úřad mne štve – ten katastrální, ale tam mám naštěstí spolužačky, takže se nakonec domluvíme. Tedy většinou. Splácím hypotéku, auto, totálku, GPS a tak. Takže, pane doktore, plně chápu, jak to máte těžké, když mám tyto své zkušenosti.

Vím, pane doktore, že se musíte také neustále vzdělávat a dělat různé zkoušky. To musí být určitě dost náročné – já taky kvůli počítačům a „měřákům“ musím neustále studovat a zdokonalovat se, protože když mi ujede vlak, nebudu nikomu nic platný – a zákony se pořád mění a vývoj jde pořád kupředu. Třeba ta poslední vyhláška je fakt síla. Ale on celý katastr má takových anomálií, že ho na 100 % neumí ani autoři těch pokynů.
Taky programátoři stále chrlí nové verze softvérů a katastrální úřad si různá nařízení shora transformuje do své folklorní podoby. Je to holt neustálé vzdělávání. No, vždyť jsme to slibovali při promoci, tak co. Já si dokonce udělal certifikát podle Bruselu. Žel se mi to na příjmech projevilo nulou, žádný přeshraniční kšeft se nedostavil, ale určitě se to bude do budoucna hodit, až jednou prozřu jako Vy. Slyšel jsem, pane doktore, že Vy to máte lepší, že Vám po těch Vašich zkouškách peníze přidávají. Tak aspoň v něčem se máte lépe.

A také jsem někde četl, že Vám alespoň proplácí přesčasy. Tak to máte fajn. U nás v soukromé sféře se na přesčasy moc nehraje. Sice mám oficiálně 8 hodin denně pracovat podle zákoníku práce, ale obvykle je to 9 až 10 hodin. Neobědvám v jídelně, jako Vy, ale často slupnu jen nějakou housku s párkem někde v autě. Doba svačinek u zákazníků je také už v nenávratnu. Jednou jsem byl v práci dokonce 26 hodin v kuse – ale proplaceno jsem, pane doktore, nic navíc neměl. Tak to máte fakt pěkné, že Vám ty přesčasy proplácí a pracovní prostředí zvelebují.

Vím, máte zodpovědnost za zdraví lidí. To je zajisté dost náročné, pracovat s takovým vědomím a pod takovým tlakem. Úplně Vás chápu, pane doktore. Já zase pracuji často s údaji klientů, lezu jim po pozemcích a rozhoduji o majetku. Už na mne brali sekeru a odvázali i psa. Ještě, že mám rád zvířata.

Že někteří zákazníci nezaplatili a poškrábali mi auto byl takový detail. Nadávky slyším skoro denně. Hrozí mi policí i soudem, párkrát jsem tam i byl. Prý jsem jim vlezl přes plot, trhal či pošlapal úrodu. U soudu se taky ptali, jak mi to přesně měří, když dávám průběhu hranice takovou volnost. Ještě, že to vždy za jedny peníze měřím dvakrát a vyloučím tak všechny chyby. Skutečně mi někdy není moc lehko, když si uvědomím, že o živnosťák mohu lehko přijít a co bych pak dělal. Dědeček říká, že bych pak vyměřoval látku na gatě – možná na ty Vaše.

A ještě jsem slyšel, už nevím kde, že k Vám zákazníci chodí úplně sami, z vlastní vůle. Tak to máte moc a moc pěkné, pane doktore. To já, když si zákazníka neseženu sám, zákazníka nemám. To buďte rád, že to takto máte zařízené. Prý dokonce některé zájemce i musíte odmítat! Tak to bych také chtěl také alespoň jednou zažít. Ale nezávidím Vám – vím, že jste šikovný, jinak by k Vám určitě tolik lidí nechodilo. A prý Vám i vždycky každý zákazník platí! Tak to máte také moc fajn. To u nás geodetů se stává, že klient často nezaplatí za služby a musí se to horko těžko dobývat a ne vždy se to daří. Tak aspoň v tomhle to máte klidnější, buďte rád. A dokonce si prý s kolegy mezi sebou zákazníky posíláte, aby každý na něm něco utržil. To bohužel u nás v oboru moc nefunguje. Konkurence nám zákazníky bere než posílá. Ale třeba se to časem zlepší. Zatím je to tak, že část naší práce za zákazníka raději zaplatíme sami, jen abychom práci od něj získali. Za ty naše ceny by se lékař asi ani neusmál na sestřičku.

Ale abych se dostal k tomu, proč Vám píši. Slyšel jsem, že jste si s kolegy domluvili takovou zajímavou akci, že když Vám nepřidají třikrát tolik co máte, že odejdete. Tak to se mi líbí, to máte kuráž! Já si právě řekl, že když jsme na tom podobně – oba máme vysokou školu, oba se musíme pořád vzdělávat, oba máme v rukou osudy lidí a máme i podobný příjem (teda až na ty přesčasy), tak že to také zkusím. Zkoušel jsem 3x zvednout cenu (a přišel jsem o všechny zákazníky). Pak jsem hledal zaměstnavatele a žádal 3x větší plat. Hned napoprvé jsem byl za vtipálka a doporučili mi Vašeho kolegu MUDr. Chocholouška. Ale ani v psychiatrické ordinaci jsem nepochodil. Nejdříve si doktor ťukal na svou hlavu, pak na mé koleno a já pochopil, že získal dalšího zákazníka na pokladnu. Sobě pan doktor pomohl, mně nikoliv.
Volal jsem dalšímu potenciálnímu zaměstnavateli a ten mě poslal nevím kam. Bylo to takové cizí slovo, zdálo se mi, že německé. Jistě se s ním také v Německu setkáte.

No a proto Vám píši. Slyšel jsem, že Vy právě do toho Německa máte namířeno. Nezlobte se, ale mohl byste mi dát kontakt na toho, kdo Vám to dohodil? Německy umím asi jako Vy, takže by mi to také mohlo dopadnout dobře. A máte tam kde bydlet? Jedete i s manželkou? Už má také práci? Co děti, berete je s sebou? To německé školství bude určitě lepší než naše, viďte? Musím tam jet také co nejdříve, než to napadne i ostatní zeměměřiče a bude tam plno.

Takže ještě jednou mockrát děkuji, pane doktore, za Váš čas a když mi pošlete nějaký ten kontakt, budu moc rád. A jak řešíte své svědomí, že jste tady za peníze lidí zdarma vystudoval a teď budete léčit lidi jiný? Pokud mi i v tom poradíte, zdarma Vám, pane doktore, v tom Německu zaměřím barák až začnete stavět – přece nám Čechům nebude v Německu dělat ostudu a bydlet pořád po podnájmech. <b>Na práci zdarma se několik posledních let zdatně připravuji. </b>

S přátelským pozdravem kolega

PS: podobné dopisy za jiné profese kolují po internetu

Ing. Ivan Pokorný, geodet, t.č. nemocný ale pracující

vyvěšeno: 03.03.2011
poslední aktualizace: 23.03.2011
ID článku: 3955
další informace: www.lkcr.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 11-03a04
[Server] RůznéZajímavosti [Pošta]