[Home Page]

S čistou hlavou odešel málokdo

Očití návštěvníci nedávného 1. reprezentačního plesu slovenských zeměměřičů mi tvrdili, že akce v Bratislavě by letošní ples v Brně zastínila svou velikostí, pompézností a okázalostí, ale pamětníci loňského "vzdušného" plesu českých zeměměřičů v Praze byli z letošního 6. plesu doslova unešeni a okouzeleni. I já mezi ně patřím a o své nadšení se s vámi pokusím rozdělit.

Příprava každého plesu obnáší spoustu práce, peněz a času. Nic není odfláknuto, organizace je perfektní, ale někde geodeti prostě nepřijdou. Při zamyšlení, proč tomu tak je?, jsem došel k jedinému závěru, možná zeměměřicky zatíženému - vše závisí od určení polohy plesu. Čím více na východ, tím se zeměměřiči umí více bavit. To je dlouhodobý jev a Brno to jen potvrdilo.

Samozřejmě je krize, není sněhová pokrývka na většině území, jsou krásné sluneční a stále se prodlužující dny, takže se dá dobře měřit, ale je také nebo by určitě měla být i nějaká radost ze života, touha vidět ostatní a být viděn, popovídat si, pobavit se a třeba si i zatančit. Ve společenské oblasti mají čeští zeměměřiči zatím velké rezervy, ale letošní brněnský ples dal velkou naději na zlepšení - ostatně už samotné pořádání plesů zeměměřičů 6 let po sobě tuto naději trpělivě přináší.

V pátek 4. března 2011 se v kulturním domě Semilasso v Brně uskutečnil v pořadí již 6. ročník plesu zeměměřičů, který pořádal Spolek zeměměřičů Brno ve spolupráci s ČSGK a pod záštitou předsedy ČÚZK ing. Karla Večeře. Generálními partnery plesu byly společnosti Bentley ČR a Geodis Brno, ale nemalou zásluhu na zdaru akce měly i lokální geodetické firmy, partneři večera podle abecedy: Kvadrant, Hloušek, Geocentrum, Geocart CZ, GB - geodezie, DD plus a sponzoři tomboly: IMI Partner, Projekce požární bezpečnosti staveb a ing. Jana Gálová.

Ples zahájil Martin Malec přivítáním všech účastníků - a někteří přijeli opravdu z daleka, přivítáním vzácných hostů ze slovenské Komory geodetů a kartografů a samozřejmě i českých vrcholných představitelů rezortních i svazových. Z počátku to vypadalo, že ČÚZK bude věrný své zavedené praxi z dvoudenních odborných akcí, kdy se první den účastní předseda rezortu a druhý den místopředseda (a nebo naopak), takže jsem při čekání na tuto "půlnoční výměnu stráží" u jejich stolu s radostí zaznamenal, že se pouze pan místopředseda asi zdržel v práci, ale účast měla být obou i s partnerkami souběžná a hned od začátku plesu. Neboť jsem byl členem tajné komise na vyhodnocení nejlepších tanečních párů, musel jsem si všímat i těchto VIP hostů a potvrzuji, že si ples užívali.

Vždycky jsem si přál, aby plesová předtančení osvěžily účastníkům kroky a figury, ale vždycky to dopadne tak, že stěží poznám o jaký se vůbec jedná tanec. Na všech plesech jsou ukázky při předtančení jakoby z jiného světa a úplně mimo realitu. Snad návštěvníky nemají odradit, ale jen jim připomenout klasickou větu z Postřižin Musíte se více snažit, pane správče. Třeba já jsem od minulého plesu byl účasten tanečních kurzů pro dospělé, abych se svým smyslem pro nerytmus mohl se odvážit požádat o tanec Vlaďku Žufanovou z brněnského katastru, kterou jsem již před 10 roky na geodetických informačních dnech s úžasem pozoroval při tanci. Jako novopečená předsedkyně brněnského Spolku zeměměřičů a organizátorka plesu toho tentokrát moc natancovat nestihla a můj vrozený ostych mi nedovolil ji ochudit o to málo, co před koncem plesu ji zbylo na tančení s manželem. Ostatně ostych a již zmiňovaná nedoslýchavost bicích mi zabránil provést i manželky VIP hostů, ač třeba s Lenkou Patočkovou z Bentley jsem seděl u jednoho stolu. S Ditou Sukupovou, se kterou si již cca 5 let píšeme milé pracovní emaily, jsem byl Karlem Sukupem z Geodisu konečně představen, ale prý čekala, asi podle slohu emailů, mladého redaktůrka a představen ji byl prošedivělý zarostlý kmet, možná kmítek, ale při dámské volence nepřišla.
Krásných, ladných, příjemných a společensky zajímavých tanečnic bylo na plese zeměměřičů opravdu hodně. Je to tedy výzva do dalšího roku, abych piloval svůj styl a kroky v opakovacím tanečním kurzu pro začátečníky a snad příští rok své vnitřní ledy prolomil. Ostatně dávám námět pro organizátory plesů oprášit dávný a pro netaktní tanečníky báječný vynález tanečních pořádků, kdy se tanečník upíše dámě na konkrétní tanec, může si vybrat styl na který si troufá a nebo si může kroky ještě rychle docvičit na chodbě.

Letošní lístky za 350 Kč v sobě zahrnovaly chutnou večeři, zmiňovaná předtančení v němém úžasu sálu, vystoupení mažoretek, bohatou tombolu, hudbu bigbítu Gregor music z Kroměříže (tatínek bubeníka je zeměměřič), spoustu vína na každém stole, že při odchodu ve 3 hodiny ráno ještě nebylo vše dopito a letos přibyla i minisoutěž o Když geodeti tančí, která měla motivovat k aktivnímu a nepřehlédnutelnému zapojení tanečních párů do plesu, vlastním originálním tanečním variacím atd. Sud piva pro vítěze věnoval rodinný pivovar Bernard.

Nestranná devítičlenná porota nominovala sedm párů. Každý z porotců měl vlastní kritéria výběru a za sebe mohu prozradit, že velké favority jsem chtěl hledat mezi odvážlivci při prvním tanci plesu. Nejspíše jsem to měl asi napsané na čele, protože parket se neskutečně rychle zaplnil hned po několika taktech. Dalším mnou uvažovaným plusovým bodem pro taneční pár by byla odvaha partnerky zatančit si s Martinem Malcem, který to asi taky vytušil a během večera se vypařil, takže neměl kdo domoderovat vyhlášení půlnoční tomboly. Zmiňoval jsem svůj ostych, ale výše najdete i zmínky o neskutečném množství vína na stolech, takže jsem pod tlakem proseb organizátorů (hlavně Vladimíry Žufanové) svolil a vylezl na pódium k mikrofonu, abych za Martina tombolu odmoderoval. Jestli to bylo tou rychlou improvizací, pozdní hodinou nebo mou neschopností přečíst 20 cen v tombole vzestupně, či tím množstvím vína, netuším, ale minimálně v polovině případů jsem zaměňoval šampus s balíčkem klobás.

Když už se ale dostanu k mikrofonu, občas si připadám jako Petr Polák, který si také libuje v dlouhých proslovech. Ten svůj jsem tentokrát využil, abych vzdal hold řediteli KÚ Jihomoravského kraje za nadšení i nasazení při tanci. Chválil jsem pani s penízky na krku a vousatým pánem, tanec pana místopředsedy při Elánech, Standu Madroňe s partnerkou při Jahodách mražených, pana Grogora s chotí za Na kolena na kolena, pana Macháně za variace, které se vynasnažím pověsit na YouTube, vílu s rezatými vlasy a partnerem, pani v šatech a pána v obleku, další pani s plyšovanou červenou róbou a plešatícím tanečníkem - tedy šaty byly sametové, ale spojení plyše a pleše je roztomilejší.
K mým favoritům patřila i blondýna v červeném s pánem s červenou kravatou, ale sud piva Bernard stůl č. 12 minul, aby se dokulil ke stolu č. 20. Z popisu porotců jednotlivých párů nakonec zvítězila dáma s černými vlasy, mikádem, zelenkavou barvou dlouhých šatů a nápadným řasením na zádech. Když jsem dodal, že s tanečníkem v zelené košili se mají dostavit na pódium, přišel manželský pár s Poličky - Líba a Jiří Bačovi, kteří jsou z přízně vedoucí právnického oddělení na KP Brno-město a shodou okolností právě na 9. dubna chystají oslavu, kam všechny účastníky plesu pozvali. Na oslavu získali 50 litrový sud piva dle vlastního výběru od pivovaru Bernard, který si vyzvednou v nejbližším velkoskladě oproti vratné záloze za sud. Během roku 2011 rozdá časopis Zeměměřič díky podpoře pivovaru Bernard ještě několik sudů piva na oslavy pracovních úspěchů ve firmách a úřadech nebo oslavy většinou 20. výročí založení geodetických firem. Děkuji tímto panu Bernardovi za pivo, za jeho hladinku i za čistou hlavu, kterou mu prozíravý bezpečnostní technik zakryl na stavbě nezbytnou přilbou. Děkuji i Ondrovi Patočkovi z Bentley, který s loni novopečenou manželkou Lenkou také krásně tančil, ale jako generální sponzor plesu sud piva prostě vyhrát nemohl, takže jsem mu věnoval alespoň cenu útěchy - knižní novinku o geodetovi, který se zamiluje do krásky z Beskyd. Tím, že kapelník dopředu nehlásí, co budou hrát za tanec a taneční pořádky jsou zapomenuty, snažil jsem se tančit to co Bentley a občas se mi i podařilo napárovat krok s dobou.

Abych jen nechválil letošní ples v Brně, musím přiznat, že jsem ani nezahlédl Brňáky na které jsem se těšil - Iva Hanzla, Mirka Šedého, Juru Bureše, Jožku Weigela, Zdeňku Tichou, Jiřího Slámu, Jaroslava Slabého, Drahu Zedníčkovou, Karla Kašpara. Chyběla mi zde ředitelka z katastru v Karlových Varech a Chomutově, z inspektorátu v Plzni či Praze, nebyl tu nikdo z výzkumáku nebo společnosti Ness Technologies, nezahlédl jsem nikoho z pozemkových úřadů či dokonce z Ústředního pozemkového úřadu, z Prahy nás bylo malinko, z HW a SW pro geodety jsem zaznamenal pouze Geodis a z významných společností pouze E.ON. To by se v Bratislavě nestalo, tam od letoška pod taktovkou nové předsedkyně SÚGK asi platí, kdo není na plese zeměměřičů, jako by vůbec nebyl. Zase máme Slovákům co závidět. Tentokrát ale pouze necelý rok, protože přesně to samé bude platit na 7. plese zeměměřičů i v ČR. A pokud si v tanci nevěříte jako já, ozvěte se a při větším počtu o taneční pro dospělé třeba se mi podaří vyjednat sleva na kurzovném. Možná by slyšel na kondiční hodiny i Ondřej Patočka, ale zdarma by byli nejspíše pouze pro uživatele MicroStationu - což je v našem oboru dost lidí.

Shrnuli to, tak muži, tančete s Bentley, ženy, tančete se Zeměměřičem a všichni pijte s rozumem a Bernardem. Těším se na vás na dalším vydařeném plese.

Radek Petr

vyvěšeno: 05.03.2011
poslední aktualizace: 29.03.2011
ID článku: 3956
další informace: www.spolekzememericubrno.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 11-03a04
[Server]
Resort ČÚZK
Katastr nemovitostí Z domova
ČSGK
[Pošta]