[Home Page]

Ředitelka KP v Chomutově si na každého zaměstnance něco našla

Dobrý den pane redaktore,

vidím že, vám píší mé bývalé kolegyně z KP Chomutov a chtěla bych se přidat a i doplnit o další "vymoženosti" na tomto pracovišti, aby jste si mohl udělat vy i jiní lepší obrázek, o tom co se tam vlastně děje.

Těsně před odchodem z tohoto pracoviště jsem jako ostatní odchozí pracovníci vypadala jako stržený budík bez zájmu o cokoli... jen přežít další den (noci jsem probděla a došlo i na zvracení z každodenní neurózy). Na prášky jsem se jako některé z mých kolegyň nedala a radši jsem odešla.
Není mi jedno, jak se vede agenda na KP - o tom, že v mapách jsou chyby víme všichni, ale je potřeba je opravit a ne tvrdit, že je vše v pořádku a odmítat opravy (které geodetům nikdo nezaplatí a dělají to už z toho důvodu, aby příště bylo zpracování dalších GP bez problémů). Byla jsem na obou frontách několik let, jako geodet i pracovník KP (či pracovník střediska geodézie). Když vás někdo osočuje, že okrádáte katastr, že určitě vydáváte podklady zadarmo (některé elaboráty - kopie z KP už mají geodetické firmy ve svých archivech a tak už se v nich radši pohrabou, než aby se hádali s vedením KP, zda to potřebují či ne) a pak přijde vedení se svými kamarády a už nevadí, že je to zadarmo, nevíte, co máte dělat. Protekcionismus k pohledání.
Do toho obsluhujete geodety, své vlastní bývalé kolegy a na vrch zaučujete stále nové zaměstnance (za 2 roky to bylo 14 lidí), kteří jsou téměř všichni mimo obor, ale jste pod nátlakem, že se flákáte...
Překlidila jsem celou dokumentaci, aby měla hlavu a patu a nebylo nic na přeskáčku, sklepní archiv také. Na předváděčku pro ing. Čtvrtečku se to hodilo, ale ty boje, abych měla dostatek stolů a materiálu a proč mám systém prací udělaný tak, když paní ředitelce se to líbí jinak (samozřejmě špatně... jak to může ztížit vaší práci je to ono).

Důležitým faktorem bylo dokonce mé oblečení. Nejsem santus ani extravagant, mám ráda veselé barvy a barevnou sladěnost, takže následovalo řvaní, že nesmím být hezky oblečená a že dostanu plášť (i se nakonec stalo, ale ne v době úklidu, kdy jsem byla špinavá jak prase, ale až po úklidu). Další řvaní, že se chovám neprofesionálně (slušně) k zákazníkům - stačilo i třeba milé vyjádření k mé osobě od zástupců z obcí či jiných úřadů, kteří mě znali z doby, kdy jsem pro ně zpracovávala zakázky. To vše a plno dalších nesmyslů, na které si našla paní ředitelka čas a vymyslela věci, které by vás nenapadly, ale vkládala vám je do úst... lhaní o čemkoliv z její strany. Například, že jste obsluhovala, když jste neměla, že to viděla. Bylo to jen proto, že se geodet mihl na chodbě a hned vás dobrá duše - vrchní donašečka šla udat a vy se nestačíte divit.

Jedno pondělí měla pani ředitelka koordinační schůzku s těma "hroznejma geodetama", kde jim kromě jiného, že přes jejich požadavky vlak nejede, vyčetla, že nevyužívají odpoledních hodin v úřední dny - stačí se dopředu domluvit. Toto jako všechny příkazy, nám přišla sdělit ústně, aby jsme neměli nic v ruce. Po mém upozornění, že pondělí není úřední den pro geodety, zůstala jim středa, kterou jedna z geodetek hned využila a v úterý se přišla domluvit. Ve středu po jejím odchodu na mě a nového kolegu, co jsem zaučovala (minulý měsíc také odešel) přilítla ředitelka se svým nohsledem a seřvala nás, že jsme geodetku obsloužili (nováček nevěřil tomu, co slyšel)... je toho hodně, co ještě můžu vypsat, čím otravuje ovzduší vedení řadovým pracovníkům a nezasvěcený si myslí, že si jen vymýšlíme... ale nikdo by v tom makat nechtěl.
Přepisování oznámení vlastníkům i 3x a při dalším se to opakuje i přesto, že použijete její vlastní koncept. Do tohoto všeho se pak hlavně dohadujete o pracovních věcech, zkušenostech, geodetických pravidlech a praxi, a hlavně dodržování předpisů či zákonů... aby nebyly v dokumentaci takové tikající bomby, které až začnou bouchat, pak se možná konečně zjistí, jak bylo dosahováno výborných výsledků... tím, že jsme měli drába za zády a nezajímalo ho jestli je to dobře a jestli je v lidských silách tu či onu zakázku zodpovědně udělat v časovém úseku, jaký se jí líbí.

A jako poslední hnus, se chci zmínit o šikaně nemocných lidí, kteří měli smůlu (a nevíme komu z nás se to může stát) a bojovali s těžkou nemocí (rakovina a nemocné ledviny). Tito lidé více jak jiní, potřebují klid pro svou práci, bez zbytečného stresu, který se na lékařských výsledcích podepisuje. Posadit pracovnici po transplantaci ledvin z kanceláře do studené zasedačky, aby tam nastydla a odešla sama, bombardovat ji vytýkacími dopisy i přes to, že zadání prací bylo chybné či každou chvíli jiné. Dát si tu práci a zjistit si takzvanou "achilovu patu" u každého pracovníka (nemoc, hypotéky, studující děti či nezaměstnaný partner) a vydírat lidi, že přijdou o práci, když to nebudou dělat, jak si to ředitelka představuje... to už jsou snad praktiky nad lidskost a psychologie vedení podniku či pracoviště toto nějak neobsahuje (ve školení následném nic takového nebylo a byly tam úplně jiné věci).

Pracovití lidé pracují, ať je vede kdo chce (to je můj případ i mnoha dalších mých kolegů) a ti, co jsou zvyklí se flákat, si vždy najdou skulinu, jak by se flákali nadále... stačí být bezpáteřní v tomto případě. Režim určitě na pracovišti nějaký musí být, nikdo nechce, aby to byl zaopatřovací ústav, ale slušný přístup k vlastním lidem i zákazníkům (bez podvádění a využívání, že něčemu nerozumí a jsou odsouzeni na odborníky) není snad žádný nadstandart.

Jsem samozřejmě ochotna podat podrobnější popis, pokud to bude potřeba a budu pomáhat svým bývalým kolegům a geodetům. Musela jsem začít dojíždět do práce z Chomutova do Ústí (vstávám v půl 4 ráno a trávím 3 hodiny ve vlaku denně), ale neměla jsem jinou šanci, vzhledem k mstivosti ředitelky (i po odchodu). Na veřejné sezení se dostavím a budu doufat, že nám to všem pomůže... jinak budou všichni nešťastní ještě více.

Nejsem žádný spisovatel, píši vám to se slzami v očích a někde to nebude třeba dávat smysl. Ještě nyní jsem toho plná a už nikdy nechci něco podobného zažít. Nepřeji to ani nikomu jinému.

S pozdravem Marcela Zachová, bývalý zaměstnanec KP v Chomutově
PS: nechte při zveřejnění mé jméno.

redakce

vyvěšeno: 29.03.2011
ID článku: 3976


Z časopisu Zeměměřič č. 11-03a04
[Server] Resort ČÚZK [Pošta]