[Home Page]

Odškodnění za výpadek služby ISKN?

Společnost Research in Motion (RIM), která stojí za mobilními telefony Blackberry, si snaží u zákazníků napravit reputaci. V průběhu minulého týdne totiž měly miliony uživatelů Blackberry několik dní problémy s odesíláním zpráv a přístupem na Internet. K výpadku došlo v okamžiku, kdy se zaměstnanci RIM pokoušeli v datovém centru upgradovat systém. Firma se následně dostala pod palbu kritiky na sociálních sítích, kvůli tomu, že podcenila komunikaci a své zákazníky o problému a jeho příčinách nedostatečně informovala.

RIM se nyní rozhodla své zákazníky za nepříjemnosti, které jim způsobila nefunkčními službami, odškodnit. Každý zákazník, který minulý týden pocítil výpadky služeb, si může až do konce letošního roku stáhnout zdarma placené aplikace z firemního appstoru v celkové hodnotě 100 dolarů.

Převzato z www.lupa.cz (Research in Motion nabízí uživatelům Blackberry aplikace za 100 dolarů jako odškodnění 17. 10. 2011 16:25 Martin Vyleťal, Zdroj: The Guardian)

Nabízí se analogie, že by i ČÚZK měl (mohl) odškodnit uživatele placené služby Dálkový přístup do KN, která během centralizace databází vykazovala zvýšený počet výpadků a dočasné nefunkčnosti. Služby ISKN dosáhly velké obliby a obrovského využití jak v placených, tak i neplacených režimech a dnes si již nikdo z uživatelů nedovede představit, že by nemohl využívat elektronický katastr. Mnozí uživatelé na Dálkovém přístupu k datům katastru mají založený svůj byznys a časté výpadky jim mohou způsobit problémy. Uživatelé telefonů Blackberry kritizovali RIM za podcení komunikace se svými uživateli. Nejednalo se o soudní spor, ale o kritiku na sociálních sítí. RIM je soukromá společnost, která odškodnit může v rámci snahy o udržení dobrého jména a značky. U ISKN by asi k odškodnění nestačilo rozhodnutí vedení ČÚZK, ale musel by to rozhodnout soud. Zatím žádný podobný případ není známý. Komunita uživatelů ISKN není semknutá, žaloby na odškodnění za výpadky služeb nejsou v našich poměrech běžné nebo máme uživatele s pochopením rozsáhlých změn, kterými ISKN v posledních 3 letech prochází, hlavně v posledních 3 měsících, a drží rezortu palce, aby se ISKN konečně zase ustálilo.

Pozor, nejbližší výpadek služby bude ve čtvrtek 20. října (tučně citujeme email z 19. října): Dobrý den. Oznamujeme, že z důvodu instalace drobných úprav systému ISKN budou ve čtvrtek 20.10.2011 od 17:30 do cca 21:00 aplikace Dálkový přístup i Webové služby dálkového přístupu mimo provoz. Omlouváme se za potíže tímto způsobené a děkujeme za pochopení.
S pozdravem Ing. Tomáš Chotěnovský, ředitel odboru služeb uživatelům, Český úřad zeměměřický a katastrální

redakce

vyvěšeno: 19.10.2011
ID článku: 4061
další informace: katastr.cuzk.cz/uvod/


Z časopisu Zeměměřič č. 11-09a10
[Server]
Resort ČÚZK
Katastr nemovitostí Internet
[Pošta]