[Home Page]

Aztékové měli lepší mapy než my

V článku Aztékové měli lepší mapy než Španělé - publikováno 11.10.2011 na E15 se píše, že na počátku jedinečné aztécké mapy nebyl zájem o zlepšení orientace v krajině, ale neúnosně vysoké, nespravedlivě vyměřené daně.

Vznikl Codex Vergara – na papíře napsaná a namalovaná kniha, která zahrnuje soupis všech obyvatel Tepetlaoxtocu včetně jejich vyobrazení a také mapy 386 farem. Aztéčtí indiáni změřili velmi přesně své pozemky a spočítali jejich výměru. Odvedli při tom neuvěřitelně dobrou práci.

Mexičtí vědci pod vedením matematičky Clary Garza-Humeové kontrolovali, jestli se indiáni při výpočtech plochy farem nezmýlili. Pozemky nebyly vždycky pravoúhlé a Aztékové neznali trigonometrii. Hrozilo, že jejich chyba bude v případě pozemků nepravidelného tvaru opravdu veliká. Ve skutečnosti spočítali plochu ve více než 85 % případů s chybou menší než 10 procent.

Aztékové však měli s tvrdým výběrem daní zkušenosti už před příchodem Španělů. Přesné metody pro zeměměřičství byly v aztécké říši vyvinuty právě pro účely stanovení odvodů z úrody.

Z uvedeného vyplývá, že výměra pozemku musela být u Aztéků ZÁVAZNÝM údajem jejich "katastru nemovitostí"...

redakce

vyvěšeno: 01.12.2011
ID článku: 4089
další informace: magazin.e15.cz/veda-a-technika/aztekove-meli-lepsi-mapy-nez-spanele-707659


Z časopisu Zeměměřič č. 11-11a12
[Server]
Katastr nemovitostí
Kartografie Historie
Přečtěte si Zajímavosti
[Pošta]