[Home Page]

GEODIS a letošní povodně

Společnost GEODIS již v roce 2002 pomáhala při povodních městům a obcím a stejně tomu bylo i letos. K monitoringu aktuální povodňové situace vyčlenila v těchto dnech část své letecké flotily. Jednalo se o jeden mobilní mapovací systém umístěný na automobilu a bezpilotní kvadrokoptéru, opatřenou digitální kamerou.

DRON (bezpilotní letecký prostředek) byl například v pondělí (3.6. 2013) operativně použitý pro monitoring povodně v Praze 8 – Troji. Jeho velká výhoda je především možnost rychlého získání obrazových dat postižené oblasti, rychlost a flexibilita nasazení. V reálném čase byly tak pořízeny letecké záběry postižených míst, ze kterých se připravují ortofotomapy a digitální modely terénu pro krizové štáby a jejich analýzy a tvorbu dalších protipovodňových opatření. Záběry z dronů se dostaly také do povodňového zpravodajství Česká televize.

Společnost GEODIS se za 20 let své tvůrčí činnosti pod vedením bývalých vlastníků dostala na špičku geoinformačních společností v České republice s přesahem do okolních států i kontinentů. Ukazuje se, že i přes problémy, které nyní společnost má s cash-flow a platební morálkou, jsou technologicky a odborně stále v první linii. Je třeba popřát nejenom operátorům dronů, kteří drží své letadla nad hladinou, ale především současnému vedení a majitelům, aby i celý GEODIS udržely nad vodou. Četní věřitelé společnosti by si to moc přáli...

redakce

vyvěšeno: 05.06.2013
ID článku: 4298
další informace: uav.geodis.cz/aktualne/geodis-pomaha-pri-povodnich


Z časopisu Zeměměřič č. 13-05a06
[Server]
DPZ
Fotogrammetrie Z domova
[Pošta]