[Home Page]

Filantropie Katedry geomatiky FSv ČVUT v Praze

Pracovníci Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v Praze (katedra je ve vnitřním značení číslována 155, což je i symbolicky číslo záchranné služby), jmenovitě prof. Karel Pavelka a jeho manželka Romana, sekretářka katedry, zorganizovali humanitární pomoc Stavební fakulty ČVUT do Bosny a Hercegoviny (BiH).

Jejich "mise" do Banja Luky po povodních byla velmi úspěšná. Jednalo se o rychlou a spontánní akci bez větší publicity, na kterou nebyl čas. Dopis s prosbou o pomoc z Fakulty stavební, architektury a geodézie Univerzity v Banja Luce, se kterou bývalá Katedra mapování podepsala celkem nedávno (2011) Smlouvu o spolupráci, přišel v pondělí večer. V úterý byla přislíbena pomoc vedení FSv, ke které se nezištně přidal pan prorektor Vlček i prof. Bíla (po jednání zahraničních proděkanů v úterý odpoledne). Ve středu zajistili organizátoři pomoci materiál a přívěs za služební Ford Transit (nic většího na FSv nemají), ve čtvrtek odjeli, v sobotu přijeli zpět. Karel Pavelka to celé na otočku odřídil (1900 km!) a díky tomu, že Romana Pavelková mluví srbochorvatsky (byla na delším pobytu v bývalé Jugoslávii) nenastaly žádné problémy.

Podívejte se na video, ukazující, jak za 6 minut stoupla voda v Doboji - řada osob nestačila ani utíkat...


http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Pogledajte-kako-je-Doboj-potopljen-za-nekoliko-minuta-VIDEO/154297.html

Situace

Situace je složitá, vztahy v BiH obecně, i státní správa jsou složité, nepříliš funkční; země je chudá. V Banja Luce nebyly následky příliš vidět, ale 40 km východně v Doboji bylo až 14 m vody nad stav - zaplavilo to téměř vše. Za 10 minut stoupla voda o několik metrů (viz video). Povodně vrcholily ve čtvrtek předminulý týden (15. května 2014) na horních tocích, ale v úterý 20. května přišla druhá vlna, která byla mnohem ničivější (zaplnily se dolní toky, nasytila se půda a voda neměla kam odtékat). Pršelo 6 týdnů, poslední dny napršelo denně tolik, kolik je běžné za měsíc.

Univerzita v Banja Luce (16 fakult, 18 tis.studentů) má ve svých prostorách krizový štáb - na většině postižených míst vládne spíš chaos. První dny se účastnilo záchranných prací (odklízení trosek a bahna) až 1000 studentů denně - ti jsou totiž dobře organizovaní a ochotní pomoci. Některé rodiny ztratily vše již potřetí (2 války a záplavy - mimo větší sídla panuje spíš bezmocnost). Pojistku nemá téměř nikdo.

Voda již opadla a uklízí se, je vedro 30 st. C, hrozí epidemie. Na některých místech jsou metry bahna. Zničena je úroda. Pro zemi, kde je až 90% nezaměstnanost, to není příliš povzbuzující...

Po návratu

O misi se redakce Zeměměřiče dozvěděla těsně před jejím odjezdem, kdy jsem se snažil u Romany P. vyzvednout banner s logem časopisu pro sobotní volejbalový turnaj. Romana měla z dlouhé cesty velký strach - prý není žádný hrdina. Měla strach také ze situace na místě, že to neunese. Řekl jsem jí, že jako matka Ježíše v Zeměměřickém betlému https://cs.publero.com/reader/13022 to jistě zvládne. Atmosféra při povodních a hlavně účast na humanitární misi ji neumožní fňukat cestou. Samozřejmě to byla jen slova útěchy a povzbuzení. Slzám, bezmoci a lítosti se člověk při návštěvě místa po nějaké katastrofě málokdy ubrání...

"Ještě nikdy jsem neviděl plakat prorektora a proděkana...", svěřil se Karel Pavelka po návratu.

"Přivítali nás 2 prorektoři, jeden děkan a dva proděkani - a asi 30 studentů, kteří vyložili náklad. Přítomna byla i místní televize".

Další dojmy z humanitární akce:

  1. Naše škola se ozvala ihned (jako první z ciziny) - a OPRAVDU s pomocí přijela - a byli mezi prvními obecně.
  2. Přivezli opravdu užitečné věci podle požadavků z Banja Luky.
  3. I když to byla jen "kapka v moři", mělo to neuvěřitelný lidský účinek.
  4. Pouze finanční podpora není tak účinná. Navíc si Karel Pavelka o ní myslí své...

Obsahem vezené pomoci byla balená voda, desinfekce, potraviny a pracovní a ochranné prostředky. Kromě toho FSv darovala také elektrocentrálu a poměrně drahý vysoušeč, celkem za cca 80 tis. Kč. Dohromady 1,5 tuny - víc se do auta a přívěsu nevešlo.

Romana a Karel Pavelkovi nestojí o žádnou publicitu a nechtěli, abychom o akci psali. Informace o jejich misi se dostaly na veřejnost především díky Fakultě stavební. Je radost podobné aktivity lajknout alespoň na facebooku. <http://www.facebook.com/zememeric> Díky.

On-line web - zpráva o ČVUT:

http://www.unibl.org/sr/novost/34065/Pomoc-Gradjevinskog-fakulteta-Ceskog-tehnickog-univerziteta-u-Pragu-za--ugrozene-u-poplavama

Televize „Srpska danas“ od 23. 5. 2014.

http://www.rtrs.rs/av/pusti.php?id=38089

28 minuta zpravodajství - pomoc ČVUT...

Zaplavení Doboje:

http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Pogledajte-kako-je-Doboj-potopljen-za-nekoliko-minuta-VIDEO/154297.html

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t31.0-8/10321204_860873973927215_2453131931262084375_o.jpg

R. Petr

vyvěšeno: 27.05.2014
ID článku: 4500
další informace: www.unibl.org/sr/novost/34065/Pomoc-Gradjevinskog-fakulteta-Ceskog-tehnickog-univerziteta-u-Pragu-za--ugrozene-u-poplavama


Z časopisu Zeměměřič č. 14-05a06
[Server] ŠkolstvíPřečtěte si [Pošta]