[Home Page]

Volejbalový turnaj geodetů a kartografů 2016 již v sobotu 21. května

Letos se uskuteční již 14. ročník této sportovní akce. Zkusme ve zkratce zavzpomínat na těch předchozích 13 ročníků.

Petr Souček: První turnaj se konal v roce 2002 v kolovratské tělocvičně a jeho duchovním otcem byl můj spolužák a kamarád Vráťa Filler. Byl to právě on, kterého na výuce v terénu ve Starém Městě pod Sněžníkem vůbec napadlo, že podobnou akci uspořádáme. Tehdy se turnaje zúčastnilo sedm družstev a vůbec prvním vítězem se stal tým hrající pod dnes již nicneříkajícím názvem Páťáci. Hrál jste někdo v tomto týmu, ozvěte se nám. Následující ročník se konal na venkovních kurtech v areálu ČVUT Kotlářka a byl to jediný ročník, kterého se nezúčastnil tým MAESTRO CLUBU Kolovraty. Pořadatelství se stejně jako v roce příštím ujala trojice Tomáš Jiřikovský, Vráťa Filler a Tomáš Kubín. To už se hrálo v hale ČVUT Na Julisce a prvně se zúčastnil tým HROBESO, který nás pak provázel po několik sezón.
V roce 2005 se turnaj pro nezájem původních organizátorů nekonal a na pěknou tradici navázal až náš sportovní klub, který se ujal organizace v roce 2006. To už se turnaje zúčastnilo 15 týmů. Následoval nejsilnější ročník v roce 2007, kterého se zúčastnilo celkem 25 týmů – nejvíce v historii. A to jsme některé týmy museli ještě odmítat. Kde jsou ty časy … v nejsilnějším obsazení zvítězil tým Gefos Praha, který si své vítězství později ještě zopakoval. Byl to také jediný ročník, ve kterém za tým Ouřadové nastoupili předseda a místopředseda ČÚZK Karel Večeře a Karel Štencel.
V roce 2008 se zúčastnilo 20 týmů a prvenství obhájil tým Gefos Praha. Rok 2009 nepřinesl nic nového – 22 týmů a vítězství Gefosu Praha, který zkompletoval zlatý hattrick.
Konečně rok 2010 (20 týmů) a vítězství získalo HROBESO, které v napínavém finále porazilo Gefos Praha a sebralo mu čtvrté vítězství v řadě. Rok 2011 (19 týmů) a konečně se do finále turnaje podíval i pořádající tým MAESTRO CLUB Kolovraty. Vítězství jim uniklo až v tie-breaku nejtěsnějším možným výsledkem 14:16. Z poháru pro vítěze se mohla radovat Plzeňská směs.
Následoval jubilejní desátý ročník v roce 2012, který bohužel poznamenal rekordní úbytek týmů. Tentokrát se sešlo na dejvické palubovce pouze 11 týmů, ze kterých nejvíce volejbalového umu předvedl tým VK GEO CB. V roce 2013 se počet účastníků zvyšuje na 16 týmů a v turnaji vítězí Pat & Mat, který poráží ve finále opět družstvo MAESTRO CLUB Kolovraty. Pořádající MAESTRO nasadil do turnaje poprvé v historii hned tři týmy, navíc dva z nich se probojovali až do semifinále.
Další ročník a do Dejvic se sjelo už jen 10 týmů. Z vítězství se radovala Plzeňská směs. V loňském roce jsme týmů měli jen 9 a turnaj ovládla opět Plzeňská směs. Ve finále si opět poradila s MAESTRO CLUBEM Kolovraty. Když vzpomínáme, nesmíme zapomenout také na prof. Bohuslava Veverku, který již neodmyslitelně patří k turnaji jako jeho garant. Jako si neumím představit turnaj bez B. Veverky, neumím si představit vítěze bez věnce buřtů, které prof. Veverka každoročně věnuje vítězům.

Kolik týmů se vůbec za celou dobu zúčastnilo 13 ročníků?
Za celou historii se turnajů zúčastnilo celkem 194 týmů. Některé týmy zazářily jako kometa, jiné se opakovaně vrací. Mezi účastníky najdeme pravidelné účastníky – MAESTRO CLUB Kolovraty se zúčastnilo 12x, Pat & Mat 10x, Gefos 10x, Jirčany 9x, VK GEO ČB 9x, Plzeňská směs 8x, Sokol Troja (Ročník 1987) 8x, AZIMUT 8x, Pulci 7x, GEOPROGRES 7x, Pouliční směska 7x, Oldies (Pedagogové) 7x, HROBESO 6x, Ouřadové 6x a SK Geodézie Česká Třebová 4x. Za 13 ročníků se z vítězství 3x radoval Gefos Praha a také Plzeňská směs. Dvakrát zvedl pohár nad hlavu tým Pat & Mat. Ostatní se radovali z výhry pouze jednou (HROBESO, VK GEO CB, Páťáci, Pyramida a KATA).

Letos vyhlašujete 2 kategorie. Proč?
Z mého vzpomínání je zřejmé, že se poslední ročníky potýkáme s malou účastí. Chceme tímto krokem vyjít vstříc i kamarádům, kteří volejbal pravidelně nehrají a chtějí se spíš sejít se svými bývalými spolužáky, pedagogy, kamarády, spolupracovníky a kolegy. Hlavním cílem turnaje je setkávání současných a bývalých geodetů, kartografů a vůbec osob podobného vzdělání. Opakovaně si totiž stěžovali, že sportovní úroveň turnaje je na vysoké úrovni a oni si nemají šanci zahrát. Proto chceme otevřít dvě kategorie, kde od sebe oddělíme dvě kategorie družstev.

Podle jakých pravidel budete rozdělovat družstva do kategorií?
To zatím nemám úplně rozmyšleno. První indicií bude informace od kapitána příslušného týmu, kterou musí uvést přímo při registraci. A poslední slovo budu mít já sám (jako ředitel turnaje) před losováním týmů do skupin v den turnaje.

Budou to vlastně 2 souběžné turnaje?
Pokud se tato myšlenka ujme, tak ano. Budou to dva turnaje. Vítězové obou kategorií dostanou ceny, takže si všichni přijdou na své. Samozřejmě je možné, že nakonec to dopadne úplně jinak a při dostatečném počtu týmů zkusíme tzv. Švýcarský systém, který se hojně využívá na šachových turnajích. Ten má tu výhodu, že proti sobě nastupují týmy s podobnou výkonností.

Co vzkážeš týmům, které se v minulosti účastnily, ale úroveň hry byla pro ně příliš vysoká? Já bych vzkázal všem, aby se nebáli a turnaje se zúčastnili. Zahrají si určitě všichni. Na své si přijdou rekreační hráči, kteří hrají např. amatérskou volejbalovou ligu, ale také úplní začátečníci, kteří si jdou jednou nebo dvakrát za rok pinknout. Já osobně se těším na všechny, kteří si najdou cestu do pražských Dejvic. Přijďte i vy a nebudete litovat. Letos již v sobotu 21. května 2016. Více informací najdete na webových stránkách http://volejbal-gk2016.maestroclub.cz. Stejně jako v loňském roce je turnaj podporován Českou unií sportu v rámci programu Sportuj s námi.

Kontakt na organizátora: Petr Souček, soucek@maestroclub.cz

redakce

vyvěšeno: 03.05.2016
ID článku: 4854
další informace: volejbal-gk2016.maestroclub.cz/


Z časopisu Zeměměřič č. 16-05a06
[Server]
Různé
Školství Z domova
[Pošta]