[Home Page]

Práce na katastru nemovitostí v Řecku finišují

V Řecku KN dosud neměli. 19. ledna v Lidových novinách vyšel článek Revoluce v Řecku: finišují práce na katastru nemovitostí.
Řecko je jediným členským státem Evropské unie, v němž chybí centrální soupis zachycující vlastníky veškerého nemovitého majetku, stejně tak jeho polohu nebo velikost. V současné době existuje funkční katastr nemovitostí pouze pro přibližně 10 tisíc kilometrů čtverečních, což odpovídá osmi procentům plochy státu.
Zpravidla každý občan Řecka vlastní buď nějaký pozemek, domek nebo byt. Jejich předávání z generace na generaci se často obešlo bez písemných smluv a probíhalo pouze na základě ústních dohod. Stát vedle toho, že neměl přehled o nemovitostech a jejich vlastnících, zároveň přicházel o důležité příjmy z poplatků.
V minulosti se odhadovalo, že v Řecku je až 180 tisíc hektarů půdy bez právoplatných vlastníků, počet černých staveb je odhadován přibližně na jeden milion. Ty přitom mimo jiné odebírají vodu a energie, ačkoli oficiálně vůbec neexistují, protože nejsou nikde evidovány.
Nejpozději do roku 2020 má být jasno, kdo co a kde v zemi vlastní, jaké plochy jsou zastavěné, nebo volné. Atény slibují zpřístupnit soupis nemovitostí v dubnu.

Celý zajímavý článek naleznete - viz link níže.

Vladimír Svoboda

vyvěšeno: 18.01.2018
poslední aktualizace: 30.01.2018
ID článku: 5040
další informace:www.pressreader.com/czech-republic/lidove-noviny/20180119/281616715782334


Z časopisu Zeměměřič č. 18-01a02
[Server]
Resort ČÚZK
Katastr nemovitostí Zajímavosti
Ze zahraničí
[Pošta]