[Home Page]

Strojírenský veletrh v Brně 2003

BRNO (15.-19.9.2003): Již po čtyřicáté páté se koná na brněnském výstavišti největší veletrh v Česku. Přestože se vždy věnoval oboru strojírenství, není tomu tak dávno, kdy se na jeho návštěvu těšili i zeměměřiči. Pamatujeme si, jak předchůdce dnešního Českého svazu geodetů a kartografů podnikové pobočky ČSVTS totiž dříve pořádaly právě na tento veletrh silně obsazené autobusové výpravy. Není divu, neboť kromě stánků výrobců geodetické techniky, zde v té době byly rovněž expozice automobilek a další lákadla v zemi v té době nevídaná. Tohle však už není pravda a pokud pojedete na strojírenský veletrh, musíte opravdu důkladně hledat na výstavišti stánky, jež mají cosi společného se zeměměřictvím.Přesto tu jsou.

Firma WHP Technik, která do Brna přivezla celý vagón měřící techniky a identifikačních systémů, se předvedla s digitální svinovacím pětimetrovým nebo osmimetrovým metrem, který dokážeme naměřenou délku vynulovat a zjistit přírůstková měření.Vidíte to, tak už i prachobyčejné čtení na obyčejném metru se uživatelům této pomůcky takto usnadňuje.
Zajímavé publikace nabízel zájemcům také Český ekologický ústav, který mimo jiné podrobně monitoruje všechny odborné články zabývající se problematikou včetně dat zpracovaných v podobě map.
Protože součástí veletrhu byl i druhý ročník Veletrhu dopravy a logistiky, kde jsme našli vystavovatele, který vedle různých vah nabízel sledovací systém aut využívající map. S Dianou Řezníčkovou z odborného nakladatelství VERLAG DASHÖFER jsme si prohlíželi poslední novinky z nabídky odborné nakladatelské literatury, kterou si můžete doplňovat čtyřikrát do roka. Filosofie vydavatele je jednoduchá. Základní i několika svazková řada stojí necelých 3000 korun, ale pak přibližně stejnou částku zaplatíte už jen za půl roku aktualizace. Nakladatelství nabízí 60 titulů a má i řadu věnovanou stavebnictví, leč zeměměřictví zůstává od nich stále nepopsáno. Neptali jsme se proč.
Prohlíželi jsme si na veletrhu nejrůznější prospekty. Upoutají zejména ty, které jsou polygraficky i knihařsky velmi nákladné, ovšem právě tyto prospekty překvapí svoji obsahovou prázdnotou. Bez obsahu nejsou zato zajímavé publikace národních organizací propagující určitou zemi nebo jen region. Přivezl jsem si prezentaci exotické Malajsie i části Belgie. Kdybyste je viděli, dáte mi za pravdu, že v Malajsii nežijí žádní asijští divoši, když dokáží sebe propagovat stejně dobře jako Evropané z Bruselu. Za poznámku stojí i skutečnost, že jen málokdo na veletrhu dokáže svoji firmu lokalizovat třeba pomocí mapy. Škoda, že se nechlubíme více, že jsme v srdci Evropy i na mapě starého kontinentu. Ve svých projevech se státní představitelé věnovali před i po slavnostním otevření veletrhu důraznému prosazování propojení spolupráce mezi vysokými školami, výzkumem a průmyslem. Zpravodajství z veletrhu může skončit úsměvně postřehem z tiskové konference s předsedou vlády. Na ni Vladimír Špidla přišel se čtyřicetiminutovým zpožděním. Moderátor besedy předtím hlásil nudícím se novinářům. „Už máme zprávu, že premiér k nám přichází od protější veletržní haly, ale nevíme z jaké strany přijde .“ Krátce na to dodal: „Už to víme, z levé“.

Petr Skála

vyvěšeno: 16.09.2003
poslední aktualizace: 17.09.2003
ID článku: 883

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Petr Skála a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 03-08+09
[Server]
Různé
Zajímavosti Z domova
[Pošta]