[Home Page]

Ad "Proč jste zticha ? Kruci, braňte se !"

Pokud by snad došlo k rozhodnutí následující věty zveřejnit, žádám snažně redakci o plné znění bez redakčních úprav. Děkuji. Přeji hezký den!

No to máte tak, pane Františku Nebojso, když se bude ze všech stran napadaný úředník cítit ohrožený a je jedno zda je napadán právem či neprávem, bude mu jako slušnému člověku jaksi proti srsti domáhat se zvýšení platu a zlepšení podmínek, natož za to stávkovat.
Tato zběsilá mediální kampaň je podle mého názoru účelově vyvolána k odvedení pozornosti právě těmi, k nimž by se úředníci měli utíkat o ochranu a teprve sekundárně mocně živena odborně nezpůsobilou žurnalistikou. Nemohu vědět, zda scénář k ní píše vnitřní odbor naší tajné služby, ale faktem zůstává, že funguje. Odejde-li od jakéhokoli úřadu dílem pro snižování platů a dílem pro znechucení poměry část úřednictva sama, nebude mít vedení tolik trablů se snižováním nákladů a propouštěním, které nás teprve v příštím období čeká. "Komu se tu nelíbí, může jít," zní zlatá věta personalistiky. Co na tom, že to budou odborníci, kteří se právem nebudou cítit ohodnoceni a slušní lidé, kterým bude na zvracení z jména úřadu. Každý jsme přece nahraditelný někým vhodným, neřkuli ještě vhodnějším.

A tak zatímco privátní sféra posiluje a každý podnikatel, co má všech pět pohromadě, se obklopuje schopnými lidmi, namnoze se vzděláním a zkušenostmi zaplacenými státem, státní sféra se přes halasné proklamace o pravém opaku naopak těch schopnějších svou promyšlenou politikou zbavuje. Co z toho vyplývá? Těm, kdo lobují u politiků za realizaci takového scénáře, jde o to, aby stát obecně nebyl schopen vést rovnocennou partii s nimi a jejich poradci.

Na každém šprochu pravdy trochu, jak se říká, a tak nepochybuji, maje zkušenosti toliko z jediného venkovského úřadu, že kdesi v metropolích jakýsi úplatek za urychlení služeb byl a nejspíš ještě je předáván. Geniální Švejk by situaci vyřešil takto: Začal by striktně dodržovat rozkazy. Pěkně po pořádku jako u holiče: „Další pán na holení a neurážejte nás spropitným“. Předbíhání se netrpí, pan multimilionář počká, až se zapíše babiččina zahrádka, protože tu byla dříve.

Kdyby snad byla taková pohádka dnes možná, věřte starému psovi, co už na světě cosi viděl, že ani na jednání kolem zvýšení svých platů by se naši potentáti nesešli tak rychle jako ke schválení zákona, který by zavedl staré dobré zkorumpované pořádky. A předkladatel tohoto zákona, který by všichni zákonodárci jednohlasně v médiích kritizovali aby ho posléze jednomyslně přijali, by byl ze své funkce odvolán a za trest šel řídit třeba aerolinie.

Každý režim má své obětní beránky, svou komunikační mlhu, která překryje pochyby občanů o správnosti kroků vrchnosti, za socializmu to byl vedle politických odpůrců také úředník společně s vekslákem, automechanikem, řezníkem a zelinářem, kdo byli „zvěří na odstřel“ a vděčným tématem prostoduchých humoristů. Dnes na tapetě prakticky zbyl jen ten úředník, bezmála už jediný, kdo ve státě ještě platí daně a se zaťatými zuby poslouchá denně nářky neúřednictva o tom, jak si žije z jejich daní.


Každá demokratická země má takovou vládu, jakou si zvolí, a ta vláda vládne prostřednictvím svých prodloužených úřednických rukou všem voličům. V čem je vlastně problém ?

Jiří Pospíšil, Katastrální úřad v Uherském Hradišti , Jiri.Pospisil@cuzk.cz, 15.10.2003 9:28

vyvěšeno: 16.10.2003
ID článku: 950


Z časopisu Zeměměřič č. 03-11
[Server] Resort ČÚZKKatastr nemovitostí [Pošta]